Veľká noc je pohyblivý sviatok. Jej dátum sa vypočítava podľa prvého splnu v po jarnej rovnodennosti. Nemôže byť teda skôr ako 22. marca a neskôr ako 25. apríla.
V roku 2025 veľkonočné sviatky pripadajú na koniec tretieho aprílového týždňa.
Kedy bude Veľká noc 2025?
Veľkonočná nedeľa nazývaná aj Nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania tento rok pripadá na 20. apríla, je najväčším kresťanským sviatkom.
Voľné dni veľkonočných sviatkov pre pracujúcich teda začnú v piatok 18. apríla, tento deň sa označuje ako Veľký piatok a budú trvať až do Veľkonočného pondelka, ktorý bude 21. apríla.
Žiaci a študenti budú mať voľno dlhšie o dva dni, prázdniny sa im začnú 17. apríla a potrvajú do 22. apríla.
Začiatok | Koniec |
---|---|
piatok 18. apríla | pondelok 21. apríla |
Dni veľkonočného obdobia
Okrem dní, keď sa počas Veľkej noci nechodí do práce a do školy, rozoznávajú kresťania v rámci veľkonočného obdobia aj ďalšie dôležité dni.
Popolcová streda
Pôstne obdobie pred Veľkou nocou sa začína Popolcovou stredou, ktorej termín pripadá na 46. deň pred Veľkou nocou (pričom do 40-dňového pôstneho obdobia sa nepočítajú nedele).
Popolcová streda v roku 2025 bola v stredu 5. marca.
Laetare - 4. nedeľa pôstu
Prvá nedeľa po strede pôstu sa označuje podľa omšovej antifony - laetare Ierusalem, čo znamená Raduj sa, Jeruzalem.
Laetare bude v nedeľu 30. marca 2025.
Palmová nedeľa
Kedysi sa nazývala Kvetná nedeľa, pripadá na nedeľu pred Veľkou nocou. V kresťanskej cirkvi si v tento deň pripomínajú príchod Ježiša do Jeruzalema. Je prvým dňom Svätého týždňa, ktorý sa končí Veľkonočnou nedeľou.
Palmová nedeľa v roku 2025 bude 13. apríla.
Modrý pondelok
Druhý deň Svätého týždňa sa niekedy označuje aj ako modrý pondelok. V minulosti sa takto označoval pondelok, kedy sa nepracovalo, alebo sa práca začínala až neskôr počas dňa.
Presný dôvod vzniku prívlastku nie je známy. V kresťanskej cirkvi zrejme súvisí s tým, že na pondelok Veľkonočného týždňa bola predpísaná modrá (alebo fialová) ako liturgická farba.
Modrý pondelok pripadá na 14. apríla 2025.
Sivý utorok
Prívlastok sivý sa vraj spája s tým, že ľudia v tento deň upratovali domy a záhrady a upratovali veci, aby sa prichystali na sviatočné obdobie.
Sivý utorok bude 15. apríla 2025.
Škaredá streda
Tento deň je údajne ten, keď Judáš zradil Ježiša. Tento rok bude 16. apríla.
Zelený štvrtok
Veľkonočné trojdnie sa začína Zeleným štvrtkom, ktorý sa nazýva aj Štvrtok svätého týždňa.
Zelený štvrtok v roku 2025 pripadá na 17. apríla.
Veľký piatok
V tento deň si Kresťania pripomínajú smrť Ježiša, v kresťanskej cirkvi sa preto volá aj Piatok utrpenia pána. Je dňom prísneho pôstu.
Veľký piatok, ktorý tento tento rok pripadá na 18. apríla, je dňom pracovného pokoja.
Svätá sobota
V minulosti bola známa ako Biela sobota. V tento deň sa nekonajú bohoslužby, až večer sa začínajú oslavy zmŕtvychvstania. Týmto dňom sa končí aj pôst.
Biela sobota pripadá na 19. apríla 2025.
Veľkonočná nedeľa
Oslavy zmŕtvychvstania pokračujú počas najväčšieho kresťanského sviatku - Nedele zmŕtvychvstania Pána.
Pripadá na 20. apríla 2025.
Veľkonočný pondelok
Veľkonočný pondelok je druhým dňom Svetlého týždňa, ktorý sa volá aj Veľkonočná oktáva (prvým je Veľkonočná nedeľa). Tento deň sa najviac spája s ľudovými tradíciami, ktoré súvisia aj s oslavami prechodu medzi zimou a jarou.
Svetlý pondelok je v roku 2025 21. apríla.
Biela nedeľa
Týmto dňom sa končí Svetlý týždeň. Inak sa nazýva aj 2. veľkonočná nedeľa. Prívlastok biela je odvodený od toho, že v tento deň novopokrstení nosili posledný krát biele rúcho.
Biela nedeľa pripadá na 27. apríla 2025.
Dátum Veľkej noci
Pravidlá pre určenie najväčších sviatkov kresťanov sú veľmi staré. Stanovil ich ešte v roku 325 cirkevný koncil v Nikaii a odvtedy sa nezmenili.
Aby pri určovaní času veľkonočných sviatkov nevznikli komplikácie, za smerodajný spln Mesiaca vybrali cirkevní hodnostári ten, ktorý sa vyskytuje podľa miestneho času v Jeruzaleme.
Urobili tak v snahe vyhnúť sa problémom, ktoré by mohli spôsobiť nepresnosti kalendára, rozdielna dĺžka kalendárneho a skutočného astronomického roka a tiež fakt, že hoci spln nastáva iba v jedinom okamihu, na rôznych miestach Zeme ho registrujú podľa svojho, teda odlišného času.
Zaujímavý je pohľad na frekvenciu dátumov Veľkej noci. Najčastejšie pripadá na 19. apríla, najmenej na 22. marca.
Najneskôr môže byť Veľká noc 25. apríla, naposledy sa tak stalo v roku 1943 a najbližšie to bude v roku 2038. Najskoršiu Veľkú noc pripadajúcu na 22. marca oslávia kresťania približne o dvetisíc rokov. Tak to určili pevné zákony vesmíru.
Veľká noc 2025

- Kedy je Veľká noc v roku 2025?
- Tradičné recepty na veľkonočné koláče - paska, mazanec či baranček
- Slané recepty na Veľkú noc - baba, syrová roláda či hrudka
- Ako ozdobiť veľkonočné vajíčka
- Tipy na jarné dekorácie
- Veľkonočné zvyky a tradície na Slovensku

Beata
Balogová
