BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Oslobodenie miest a obcí od platenia správnych poplatkov za úkony v katastri nehnuteľností bude presadzovať Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). K zaťaženiu miest a obcí od 1. januára novými finančnými výdavkami spojenými s úkonmi v katastri nehnuteľností došlo nepriamou novelou zákona o správnych poplatkoch. Ako pre agentúru SITA pripomenula hovorkyňa ZMOS Oľga Gáfriková, pri schvaľovaní novely však neboli vyčíslené finančné dopady na rozpočty miest a obcí, hoci môžu rásť do mnohotisícových súm.
Mestá a obce sú ako správcovia dane z nehnuteľností povinné overiť údaje, ktoré majitelia nehnuteľností uvádzajú pri daňových priznaniach. Tzv. miestne zisťovanie nedokáže postihnúť všetky potrebné a najmä právne záväzné údaje a preto mestá a obce nevyhnutne potrebujú aktuálne informatívne výpisy z listov vlastníctva. "Za každý takýto výpis sa platí poplatok 100 korún. Pri počte tisíc daňovníkov a za predpokladu, že každý vlastní len jednu nehnuteľnosť, suma narastie na 100 000 Sk," priblížila Gáfriková. Ako k tomu podotkla, presné dokladovanie postupu obce a údajov, na základe ktorých stanovila daň z nehnuteľností, je dôležité aj pri prípadnom odvolacom konaní.
Mestá a obce potrebujú v niektorých prípadoch aj výpisy z listov vlastníctva na právne úkony, pričom poplatok za každý výpis je 250 korún. Napríklad pri rozširovaní kanalizačného zberača je potrebné doložiť nielen súhlas jednotlivých vlastníkov, ale aj výpisy z listov vlastníctva na právne úkony, ktoré sú potrebné na stavebné povolenie. V prípade, že stavba vedie cez majetok napríklad sto vlastníkov v intraviláne, suma narastie na 25 000 Sk.
Okrem dôsledného výkonu funkcie správcu dane z nehnuteľností a pri investičných zámeroch potrebujú mestá a obce pripravovať svoje územia na rozvojové programy. Pre ne sú nevyhnutné aktuálne informácie o stave vlastníckych vzťahov na ich katastrálnom území. Ďalej sú informatívne listy vlastníctva potrebné pri každoročnej inventarizácii nehnuteľného obecného majetku, pri dokazovaní právneho stavu na rôzne účely či pri žiadostiach o podporu projektov z eurofondov. Náklady miest a obcí zvyšujú aj poplatky za vklad do katastra nehnuteľností, a to nielen po uzavretí bežnej kúpno-predajnej zmluvy, ale aj v prípade, že ide o prípravu územia na europrojekty.
Posledná, nepriama novela zákona o správnych poplatkoch oslobodzuje mestá a obce od platenia poplatkov iba v prípade majetkovo-právneho vysporiadania majetku, ktorý mestá a obce získali v delimitačnom procese v rámci reformy verejnej správy. Podľa zákona o správnych poplatkoch sú spoplatnené aj ďalšie úkony súvisiace s katastrom nehnuteľností. Nepriama novela zákona o správnych poplatkoch bola schválená pri schvaľovaní zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.