Bratislava 6. februára (TASR) - Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) podporuje 79 percent občanov, účasť v NATO 51 percent populácie. V Českej republike je táto podpora viac vyrovnaná - EÚ má podporu 68 percent obyvateľov, Severoatlantická aliancia 62 percent občanov.
Vyplýva to z porovnávacieho prieskumu, ktorý v Čechách a na Slovensku v novembri a decembri 2004 uskutočnili Inštitút pre verejné otázky a Stredisko empirických výskumov na vzorke 2958 českých a slovenských respondentov.
Proti členstvu v NATO je na Slovensku 46 percent ľudí, tri percentá opýtaných na takto položenú otázku nevedelo odpovedať. Proti členstvu v únii sa vyslovila necelá pätina - 19 percent obyvateľov a jedno percento respondentov nevedelo odpovedať. V Čechách je proti účasti v EÚ necelá tretina - 32 percent obyvateľov, proti členstvu v NATO 38 percent občanov.
Vzťah slovenských obyvateľov k NATO je podľa riaditeľa STEM-u Jana Hartla plný protikladov a kopíruje do značnej miery dianie vo svete. "Je veľmi nevyrovnaný, situačne podmienený," povedal. Nižšiu podporu EÚ v Čechách ako na Slovensku možno podľa neho vysvetliť odlišnou politickou situáciou. "U nás je vplyvná politická parlamentná strana Komunistická strana Čiech a Moravy, ktorá hlása jednoznačne protieurópsky kurz," vysvetlil. Istá neistota vo vzťahu k únii podľa neho vyznieva i zo strany Občianskej demokratickej strany, i keď jej voliči sú členstvu v EÚ veľmi naklonení.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že čím sú ľudia vzdelanejší, tým častejšie podporujú zaradenie do oboch spoločenstiev. Významné sú i rozdiely podľa veku - účasť v NATO a EÚ v oboch krajinách výraznejšie podporujú mladší občania. Na Slovensku je pritom táto závislosť o niečo výraznejšia než v Čechách a prozápadná orientácia mládeže je v tomto ohľade markantnejšia. Členstvo v EÚ podporuje 89 percent Slovákov vo veku od 18 do 29 rokov a 75 percent Čechov. Zastúpenie v aliancii má na Slovensku podporu 66 percent ľudí v tejto vekovej kategórii, v prípade Čiech je to 71 percent.
Podporu obom inštitúciám vyjadrujú viac pravicovo zameraní ľudia v oboch štátoch. V ČR je pravo-ľavá orientácia pritom výrazne diferencujúcim činiteľom vo vzťahu k NATO.