Nitra 21. decembra (TASR) - Výrobu najobľúbenejšej ozdoby vianočného stromčeka, fúkanej gule z jemného skla, si dal patentovať v roku 1889 Francúz Pierre Dupont.
Najskôr vyrábal jednofarebné sklenené gule, ale krátko po ich uvedení na trh a rastom dopytu rozšíril sortiment o farebné výrobky, postupne prizdobované ornamentmi, kvetmi, hviezdičkami, vyobrazeniami vtákov, symbolmi kresťanstva a ďalšími sakrálnymi motívmi. Inovácia časom zasiahla tradičný tvar obľúbenej ozdoby a už začiatkom 20. storočia sa na trhu objavili jemné sklenené srdiečka, ozdoby v tvare hviezdičky, snehovej vločky, dažďovej kvapky či slzy. Najmodernejším trendom zdobenia vianočných stromčekov je výzdoba v jednej farbe alebo jej odtieňoch. Tomu sa samozrejme prispôsobujú výrobcovia ozdôb, dodávajúci na trh jednofarebné sklenené gule rôznych veľkostí v celej palete známych farieb.
Ešte starším vianočným symbolom ako sklenené gule je adventný veniec. Prvý takýto veniec uvil z halúzok ihličnatého stromu v roku 1860 duchovný Johann Wichlern z Hamburgu. Zavesil ho pod strop svojho domu, prizdobil dvadsiatimi štyrmi sviečkami a každý adventný deň až do Štedrého dňa jednu zapálil. Neskôr sa počet sviečok prispôsobil počtu adventných nedieľ na štyri.
Najmladším zvykom sprevádzajúcim v Európe Vianoce, ale najmä oslavy Silvestra a príchod Nového roka, patrí ohňostroj, odpaľovanie svetlíc, petárd, delobuchov a iných pyrotechnických výrobkov. Do Európy sa ohňostroje dostali v závere 18. storočia z Ázie, kde najmä v Číne a Japonsku patria po stáročia k neodmysliteľnej súčasti aj tej najmenšej dedinskej slávnosti. Na Vianoce je oheň zo svetlíc nositeľom hlbšieho významu. Hlása zvesť o narodení Ježiša Krista, príchod jasnej hviezdy, svetla poznania, viery, lásky a nádeje.