BRATISLAVA 21. decembra (SITA) - Na hrozbu vzniku podobnej situácie na Slovensku, aká je v súčasnosti v Argentíne, kde ľudia nespokojní s ekonomickou politikou vlády už niekoľko dní rabujú obchody a masovo protestujú, upozornil dnes podpredseda Slovenskej
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
národnej strany Peter Súlovský pri bilancovaní výsledkov politiky Dzurindovho kabinetu za tento rok. Ako príklad podobnosti medzi oboma krajinami zároveň uviedol pred novinármi vyše 18-percentnú nezamestnanosť, zadlženosť štátu a rozpredávanie strategických podnikov a monopolov. Podľa predstaviteľov SNS, sľuby premiéra Mikuláša Dzurindu o "báječnom živote" našich občanov sa vôbec nesplnili.
Prvý podpredseda národniarov Jaroslav Paška za kritickú označil najmä vysokú úroveň nezamestnanosti, pokles životnej úrovne obyvateľov, nedostatočnú výstavbu bytov pre mladé rodiny a nedostatočné financovanie zdravotníctva a školstva. "Jediným pozitívnym znakom sú len blížiace sa parlamentné voľby, lebo horšia vláda, ako tá súčasná, už ani nemôže byť," vyhlásil Paška.
Podľa poslankyne Evy Slavkovskej, katastrofálna je situácia aj v oblasti školstva. Za problematické označila chýbajúce financie na prevádzku škôl aj v budúcoročnom štátnom rozpočte a podobne hodnotila aj rezortom školstva predložený zákon o vysokých školách, s ktorým nesúhlasí ani akademická obec. Podľa nej, minister školstva Milan Ftáčnik "zaspal" celý jeden rok aj v oblasti prípravy legislatívnych noriem. V tomto roku totiž nebol napriek plánu predložený do parlamentu zákon o slovenskej učebnej spoločnosti, zákon o mládeži, zákon o výchove a vzdelávaní, zákon o pôžičkovom fonde pre začínajúcich učiteľov ani zákon o uznaní odborných kvalifikácií. Jedinou dobrou správou podľa nej je "osvietenie Ftáčnika s Duchom svätým", keďže vydal nariadenie o neuvádzaní národnosti na vysvedčenie. To svedčí o tom, že Ftáčnik začína postupne napĺňať francúzsky model spoločnosti, kde nikto nie je príslušníkom národnostnej menšiny. "Postupne sa zrejme budú rušiť aj školy s vyučovacím jazykom národnostných menšín a dvojjazyčné vysvedčenia," dodala Slavkovská.