Bratislava 8. februára (TASR) - Zástupcovia rezortu diplomacie, vlády, Kancelárie prezidenta SR, parlamentu a ďalších rezortov dnes rokovali o aktuálnom stave prípravy Slovenska na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorým by sa Slovenská republika mala stať v rokoch 2006-2007.
Na 3. pracovnom rokovaní Riadiaceho výboru pre kandidatúru SR do BR OSN súčasne prebrali plán ďalších krokov, ktoré SR podnikne kvôli získaniu spomínaného postu, a zapojenie rezortov a ďalších inštitúcií do plnenia úloh súvisiacich s týmto členstvom. Predmetom diskusie boli aj významné podujatia OSN, ktoré sa v tomto roku budú konať v New Yorku za účasti najvyšších ústavných činiteľov a členov vlády SR, informoval TASR Ivan Horský z tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí SR.
Rezort diplomacie podľa jeho slov chce, aby sa do formulovania postojov k aktuálnym otázkam, ktoré rieši OSN, zapojili aj mimovládne organizácie. Vo štvrtok 10. februára preto organizuje okrúhly stôl ku kľúčovým otázkam reformy OSN a príprave SR na pôsobenie v BR OSN za účasti predstaviteľov NR SR, mimovládnych organizácií, akademickej obce a médií.
Pracovné rokovanie viedol generálny riaditeľ Sekcie medzinárodných organizácií a bezpečnostnej politiky MZV SR Anton Pintér. V rozšírenom formáte sa zišlo po prvý raz.
Bratislava sa už o miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN uchádzala na roky 2000 a 2001, Valné zhromaždenie (VZ) OSN však vtedy uprednostnilo Ukrajinu. Aktuálne je SR jediným kandidátom na spomínaný post. V septembri 2004 obhajoval kandidatúru priamo na pôde VZ OSN prezident Ivan Gašparovič. Vlani v novembri následne schválila kandidatúru SR regionálna skupina pri OSN, čo je jedno z kľúčových rozhodnutí na ceste k nestálemu členstvu. Členské štáty OSN budú o kandidatúre hlasovať v októbri 2005, na zvolenie je potrebná dvojtretinová väčšina.
Momentálne sa slovenská diplomacia sústreďuje na predstavovanie svojej kandidatúry, získavanie čo najširšej podpory zo strany členských krajín OSN a dôslednú koncepčnú odbornú, personálnu a administratívno-technickú prípravu na úspešné pôsobenie na tomto prestížnom poste.
Bezpečnostná rada je hlavným orgánom OSN, ktorý zodpovedá za udržiavanie mieru a bezpečnosti vo svete. Jej odporúčania sú členské štáty podľa Charty OSN povinné prijať a vykonať. Členstvo v Bezpečnostnej rade OSN patrí k najvýznamnejším a najprestížnejším postom v rámci multilaterálnej diplomacie.