Bratislava 8. februára (TASR) - Návrh zákona o štátnej podpore výskumu a vývoja preferuje podľa podnikateľského Klubu 500 Slovenskú akadémiu vied (SAV) a vysoké školy (VŠ) a je v terajšej podobe pre podnikateľskú obec neprijateľný.
Podnikatelia žiadajú zrovnoprávnenie všetkých subjektov v oblasti aplikovaného a priemyselného výskumu a vývoja a nesúhlasia s myšlienkou samostatného zákona o inováciách určeného len pre podnikateľov. "Hrozí riziko, že by sa odčerpala príliš veľká časť prostriedkov štátneho rozpočtu v prospech SAV a VŠ a priemyselný výskum by nemohol napĺňať reálne potreby slovenskej ekonomiky," uvádza sa v stanovisku výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora.
Podnikatelia požadujú, aby sa vo výskume zohľadňovali reálne potreby rozvoja slovenskej ekonomiky a nepovažujú za vhodnú produkciu riešení bez praktickej realizácie. Taktiež požadujú výraznejšie zastúpenie v Rade vlády pre vedu a techniku. Podnikatelia ďalej navrhujú, aby sa financovanie SAV neriešilo spomínaným zákonom o Štátnej podpore výskumu a vývoja, lebo SAV je štátna inštitúcia vykonávajúca výskum a vývoj na základe štátnych objednávok. Zákon by mal vymedziť aj poskytovanie financií vysokým školám v rámci inštitucionálnej podpory. "VŠ sú v prvom rade vzdelávacími inštitúciami a ich financovanie by malo pokrývať hlavne túto oblasť," konštatuje sa v stanovisku Klubu 500. Do zákona treba podľa Gregora doplniť podiel spolufinancovania zo zdrojov žiadateľa.
Návrhom zákona o štátnej podpore výskumu a vývoja sa v súčasnosti zaoberá parlament. Vedúci služobného úradu ministerstva školstva Peter Mederly konštatoval na januárovej konferencii Stratégia konkurencieschopnosti Slovenska do roku 2010, že návrh zákona je zámerne koncipovaný tak, aby riešil súčasné požiadavky Slovenska. Výskumnú úlohu vysokých škôl opakovane zdôrazňujú predstavitelia Slovenskej rektorskej konferencie aj Rady vysokých škôl.