BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Ústav pamäti národa dnes zverejnil na internete zoznamy Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti - Správy ŠtB Banská Bystrica. Ešte v novembri 2004 ústav zverejnil na svojej internetovej stránke www. upn.gov.sk registračné protokoly košickej krajskej správy ŠtB. Ľudia sa tak môžu po pätnástich rokoch od pádu totalitného režimu dozvedieť, koho tajná služba vo svojich protokoloch evidovala či už ako agentov, dôverníkov, spolupracovníkov, informátorov alebo nepriateľov.
Za rok 2004 podľa tlačového tajomníka ústavu Michala Dzurjanina sa so žiadosťou o sprístupnenie zväzku obrátilo na ústav 1 674 žiadateľov. V roku 2003 dostal ústav 4 295 žiadostí. "Ku koncu januára 2005 evidoval Ústav pamäti národa takmer 6 200 žiadateľov," povedal dnes na tlačovej besede Dzurjanin. V ÚPN sa podľa neho nachádzajú materiály na 1 500 žiadateľov, z ktorých 250 sa už so svojimi zväzkami oboznámilo. Pre 250 žiadateľov, ktorým už boli zväzky sprístupnené, bolo potrebné pripraviť približne 19 000 strán naskenovaného materiálu. Na sprístupnenie je v súčasnosti pripravených ďalších 100 zväzkov, čo znamená viac ako 25 000 strán textu. Doteraz najväčší vydaný zväzok obsahuje 4 737 strán.
Podľa šéfa ÚPN Jána Langoša najvyššie postaveným spolupracovníkom ŠtB bol rezident. Bol to špeciálne vybraný, úplne spoľahlivý, skúsený a odborne pripravený tajný spolupracovník, ktorý pod vedením operatívneho pracovníka riadil prácu jemu pridelených agentov. Nižším typom spolupracovníkov bol informátor. Ten bol definovaný ako tajný spolupracovník, ktorý podával informácie o nepriateľských skutočnostiach zo svojho okolia. Informátorov vyberali z radov občanov, mali široké styky a dôveru okolia. Táto kategória spolupráce bola využívaná do roku 1972. Najnižším typom spolupráce bol agent. Išlo o tajného spolupracovníka, ktorý plnil úlohy pri odhaľovaní, rozpracovávaní a dokumentovaní protištátnej trestnej činnosti a úlohy, ktoré mali zabrániť takejto trestnej činnosti.