Bratislava 8. februára (TASR) Parlament sa dnes zaoberal žiadosťou vlády na rozšírenie mandátu slovenskej ženijnej jednotky v Iraku a rokoval o pomoci SR pri výcviku irackých bezpečnostných síl.
Podľa návrhu komunistického poslanca Karola Ondriaša by mal parlament vyzvať vládu, aby do 60 dní stiahla z Iraku všetkých slovenských vojakov. Zároveň chce, aby Slovensko v rámci pomoci Iraku poskytlo vysokoškolské štipendiá pre sto irackých študentov pre štúdium medicíny alebo technických vied v SR. Ďalej navrhuje, aby SR poskytla peniaze na stavbu základnej školy v Iraku, skorá by dostala názov "škola iracko-slovenského priateľstva".
Najviac piati príslušníci ženijnej roty by sa v rámci misie NATO mali zapojiť do výcviku irackých bezpečnostných síl. Tento rok by vo výcvikovej misii mali pôsobiť iba dvaja Slováci - štábny dôstojník a inštruktor pre výcvik policajtov. Po schválení Národnou radou SR by mohli vojaci vycestovať koncom februára. V Iraku pôsobí momentálne kontingent 103 slovenských vojakov. Účasť ďalších na výcvikovom programe si nevyžiada dodatočné náklady zo štátneho rozpočtu, hradiť sa bude z prostriedkov ministerstva obrany plánovaných pre operáciu Iracká sloboda.
Slovensko okrem toho ponúka možnosť školiť a cvičiť irackých špecialistov na vlastnom území - vo Výcvikovej základni mierových síl OSN v Nitre a v Muničnej základni v Novákoch. Príslušníci irackých bezpečnostných síl by sa mohli školiť aj vo výcvikovom kurze pre nižších štábnych dôstojníkov v Liptovskom Mikuláši.
Poslanci prerokovali aj správu o plnení úloh a súčasnom stave športu v SR a o pripravovaných opatreniach na sprehľadnenie finančných tokov a legislatívnych aktivít na zlepšenie podmienok pre šport. Zaoberali sa aj zameraním zahraničnej politiky Slovenska na rok 2005.