Bratislava 9. februára (TASR) Poslanec za ĽS-HZDS Ján Mikuš porušil ústavný zákon o konflikte záujme, pokutu za jeho porušenie ale platiť nemusí. Podľa členov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov sa totiž jeho prípad začal riešiť ešte v čase účinnosti starého zákona, ktorý neukladal žiadne sankcie za porušenie zákona. Nový ústavný zákon o konflikte záujmov, ktorý platí od októbra minulého roka, už pritom hovorí o peňažných trestoch pre funkcionárov, ktorí ho porušia.
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov dnes zastavil konanie voči Mikušovi, lebo nedostatky odstránil. Poslanec bol v rozpore záujmov v dvoch prípadoch figuroval ako člen dozornej rady vo firme St. Nicolaus a.s., a bol tiež konateľom vo firme Stanica technickej kontroly Liptovský Mikuláš s.r.o. V obidvoch prípadoch sa svojich funkcií vzdal. Vo februári 2003 poslal list predstavenstvu St.Nicolaus, v ktorom sa vzdáva funkcie člena dozornej rady. Rovnako preukázal, že abdikoval aj na funkciu konateľa. Príjmy, ktoré za vykonávanie funkcií dostal, v obidvoch prípadoch vrátil spomínaným firmám.
Podľa zákona o konflikte záujmov však má funkcionár vykonať právne relevantné úkony smerujúce k odstráneniu rozporov s konfliktom záujmov do 30 dní od nastúpenia do funkcie. V tomto bode Mikuš zákon porušil, lebo tak urobil neskôr. Všetky ostatné veci však vysporiadal v súlade so zákonom.
Výbor sa Mikušovým prípadom síce začal zaoberať až 27. októbra 2004, listom ho však kontaktoval už v septembri. Poslanci sa teda zhodli, že sa na neho vzťahuje ešte staré znenie zákona, ktoré neobsahovalo sankcie. Ak by totiž Mikušov prípad posudzovali podľa nového zákona o konflikte záujmov, dostal by pokutu vo výšku šesťnásobku mesačného platu, ako to navrhoval predseda výboru Igor Federič (Smer). Federič si myslí, že na Mikuša sa už mal vzťahovať nový ústavný zákon, lebo výbor uznesením proti nemu začal konať až 27. októbra. Federičov názor i návrh však nenašiel podporu u ostatných členov výboru.