Vysoké Tatry 10. februára (TASR) - Vysoká zeleň patrí do Tatier, nie však do tesnej blízkosti budov, ktoré by mohla ohrozovať. Miestni obyvatelia už zaregistrovali rezervovaný postoj niektorých poisťovní, ktoré sa obávajú možných požiarov najmä starších drevených objektov, keďže v okolí je veľa nespracovanej drevnej hmoty. Biomasa by mala byť odprataná aspoň v okruhu 50 metrov.
Riaditeľ Verejnoprospešných služieb mesta Vysoké Tatry Peter Danko v tejto súvislosti pripomenul, že parky, ktoré sa tvorili v Tatrách pred tridsiatimi rokmi, boli zahustené. Architekti predpokladali následné úpravy, na tie však mesto muselo neustále žiadať povolenie. Nová výsadba v intraviláne by mala vytvoriť vzdušný a funkčný park. Predchádzať jej musí likvidácia následkov kalamity vrátane koreňových systémov.
Práce v meste pokračujú dobrým tempom aj vďaka priaznivému počasiu v závere minulého a na začiatku tohto roka. Drevnú hmotu vyzbierali a vyviezli na miestne skládky. Raždie, čečinu a korene odvážajú do podhoria. Jednu zo skládok raždia už spracováva firma zo Spišskej Novej Vsi a biomasou zásobuje kotolňu v Dobšinej.
Do konca januára dobiehali ešte dobrovoľnícke brigády na likvidácii kalamity. Súčasné tempo pribrzdila vysoká snehová pokrývka, ale Verejnoprospešné služby pokračujú v likvidovaní koreňových systémov na mestských parcelách, v blízkosti komunikácií. K dispozícii majú päť mechanizmov, ktoré dokážu korene vytrhať. Do odstraňovania koreňov v intraviláne by sa mali zapojiť aj Štátne lesy TANAPu. Pokračovať chcú do konca apríla a vytvoriť podmienky na naštartovanie revitalizácie, teda vyhrabanie, vyrovnanie terénu a založenie trávnatých porastov, ktoré by mali predchádzať ďalšej výsadbe.
Danko informoval, že mesto eviduje viacero ponúk pomoci, napríklad z bratislavskej mestskej časti Rača, z Košíc i Kutnej Hory v Českej republike. Záujem pomôcť formou dobrovoľných táborov avizovali viaceré organizácie, medzi nimi aj také, ktoré už v Tatrách brigádovali na záver minulého roka.
sv per