Bratislava 10. februára (TASR) - V slovenskej armáde sa začala kampaň na podporu drogového a sexuálneho zdravia. Velitelia dostanú príručku pod názvom Alkohol-drogy-sexualita, pomocou ktorej budú môcť s vojakmi skupinovo hovoriť o závislosti, sexuálne prenosných ochoreniach, antikoncepcii, či homosexualite.
"Cieľom projektu je, aby sa to z represívneho postoja armády v otázkach drog a mlčania o otázkach sexuality prevrátilo do podporného stanoviska a aktivít," povedal dnes pred novinármi riaditeľ Kabinetu výskumu sociálnej a biologickej komunikácie Slovenskej akadémie vied Gabriel Bianchi. Súčasťou stratégie drogového a sexuálneho zdravia, na ktorej ministerstvo obrany spolupracovalo s kabinetom, je podpora súkromia vojakov, využívanie poradenských služieb a eliminácia alkoholu vo vojenskom prostredí.
Projektu zahŕňa aj tréning školiteľov - vojakov, ktorí získané vedomosti v danej problematike odovzdajú ďalším profesionálom. So kurzami sa začalo už v roku 2002. Každý rok by sa malo prejsť tréningom približne 40 ľudí. Na podporu kampane sa budú medzi vojakmi distribuovať nálepky a uteráky s logom stratégie.
Vojaci základnej vojenskej služby, ale aj časť profesionálov v súčasnosti stále zápasí v kasárňach s nedostatkom intímneho súkromia. "Vojak sa nemá kde osprchovať, tak aby do toho niekto nevliezol. Nemôže sa zamknúť na záchode, nemá ani jeden centimeter štvorcový, ktorý by mohol dekorovať svojim intímnym predmetom, napríklad dať si tam fotografie svojej frajerky," priblížil Bianchi výsledky výskumu vo vojenských posádkach. Problémom je podľa neho aj nedostatočná dostupnosť prezervatívov, ich zakúpenie vo vojenských obchodoch je sociálne náročné, nie je dosť automatov na kondómy.
Rizikovým faktorom sexuálneho správania je tiež technické znemožnenie intímneho vzťahu. Vojaci tak často počas vojny ukončili svoj partnerský vzťah, keďže ho nebolo možné udržiavať. V armáde ďalej panuje veľmi homofóbne prostredie, ktoré je nepriateľské a netolerantné voči akýmkoľvek prejavom a náznakom homosexuality. Rozšírená je tiež ritualizovaná podpora fajčenia a pitia alkoholu. "Chlapci, ktorí sú tam zavretí, vlastne sa predvádzali, realizovali tým, že skúšali, kto koľko vypije," povedal Bianchi. Prestávka zase vo vojenskom prostredí znamená "fajčpauzu". Na druhej strane vládne medzi vojakmi panický až reštriktívny postoj voči ilegálnym drogám. Prechodom na plne profesionálnu armádu sa podľa neho podmienky vojakov automaticky nezmenia.
V kasárňach bývajú vojaci po hodnosť čatár. "Jednotlivé tie zariadenia sa prebudovávajú tak, aby zodpovedali normám ministerstva zdravotníctva pre ubytovanie," povedal náčelník odboru vzdelávania a kvality vzdelávania štábu personálneho manažmentu Ján Hudák. Nevie pritom o predpise, ktorý by zakazoval vo vojenských zariadeniach kľúče na záchodoch. Mimo objektov kasární sa vytvárajú kluby pre profesionálov, kde si vojak môže dať aj pohárik alkoholu, ak nie je v pohotovosti. V objektoch kasární je totiž zakázané pitie alkoholu. Ozbrojené sily sa podľa Hudáka nebránia umiestňovaniu automatov na prezervatívy v kasárňach. Vylepovanie fotiek v izbách nie je dovolené, aby sa neničil majetok, vysvetlil.
Hlavná radkyňa Štábu personálneho manažmentu z rezortu obrany Mária Gašparová nemá informácie, že by sa za posledných päť rokov vyskytla v ozbrojených silách nejaká samovražda. V minulom roku riešila armáda v spolupráci s vojenskou políciou 18 prípadov súvisiacich s používaním drog, v roku 2003 to bolo 23 prípadov.
mab som