BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Fungovanie Moyzesovho kvarteta a súboru pre starú hudbu Musica aeterna ako štátnych telies už nie je udržateľné a od 1. júna tohto roku nebudú financované z prostriedkov Slovenskej filharmónie (SF), ale stanú sa profesionálnymi telesami. Oznámil to dnes generálny riaditeľ SF Marián Lapšanský, podľa ktorého sa nedajú financovať všetky telesá, bolo teda nevyhnutné stanoviť si priority a tými sú veľký orchester a filharmonický zbor. Ako uviedol, náklady na Moyzesovo kvarteto v roku 2004 predstavovali 1,6 milióna a výnosy 253-tisíc korún, v prípade súboru Musica aeterna boli vlani náklady 4,7 milióna a výnosy 486-tisíc korún.
Slovenská filharmónia zruší pracovno-právny vzťah s členmi dvoch komorných súborov a zmení ho na zmluvný. Spolupráca má zostať v pôvodnom rozsahu, cykly oboch súborov budú v koncertnej ponuke SF, ktorá im bude za koncerty platiť. Publikum nebude podľa Lapšanského ukrátené. Pri skúšaní na koncerty SF budú obe telesá môcť využívať priestory SF a vypožičať si nástroje SF. Pod SF bude od júna teda patriť už iba symfonický orchester Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala. Ten si chcú na rozdiel od spomínaných telies ponechať, keďže ešte nie je stabilizovaný a jeho členov chcú postupne začleniť do symfonického orchestra.
Z pohľadu Lapšanského sa oba komorné súbory po prechode na nový model fungovania majú šancu uživiť, hoci uznal, že v rámci slovenského trhu je ich situácia ťažšia, ako v prípade obdobných súborov v zahraničí. V Českej republike však podľa neho bez štátnej podpory funguje 30 komorných súborov, ktoré dosahujú vďaka zdravej konkurencii oveľa lepšie umelecké výsledky. To je ďalší dôvod, prečo došlo k vyčleneniu spomínaných dvoch súborov. "Oba súbory sú síce momentálne na vrchole svojej kariéry, ale sú natoľko dlhodobo privilegované, že to pôsobí demotivujúco na vznik, existenciu, uplatnenie ďalších komorných súborov podobného zamerania." Ukrátené sú podľa neho všetky súbory, ktoré ešte nevznikli. "Len preto, že tu boli tak dlhodobo a výrazne privilegované tieto dva súbory," povedal pre agentúru SITA.
Predstavitelia oboch telies nie sú spokojní s Lapšanského rozhodnutím. Podľa člena Moyzesovho kvarteta Jána Slávika je ich budúcnosť ohrozená a súbor nebude schopný prežiť. Okrem toho chce, aby spolupráca so SF nezostala v rovine tvrdení, ale aj zmluvne zabezpečená na jeden až dva roky. Umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček tvrdí, že musí rozhodnutie rešpektovať, otázne však je, či neexistovalo iné riešenie.