BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Osobnosti slovenského hudobného života Marián Varga, Anton Popovič, Daniel Matej, Peter Zagar a ďalší sú podpísaní pod petíciou proti vyčleneniu súborov Musica aeterna a Moyzesovo kvarteto zo Slovenskej filharmónie. Tie by mali od júna fungovať ako profesionálne telesá bez štátnej podpory. Reagovali tým na rozhodnutie generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie (SF), ktorý v stredu 9. februára informoval oba súbory o novom modele fungovania.
"Vyjadrujeme hlboké znepokojenie a dôrazný protest proti tomuto náhlemu rozhodnutiu, ku ktorému dochádza bez akejkoľvek predchádzajúcej vecnej diskusie s postihnutými súbormi a hudobnou verejnosťou," píše sa v petícii, ktorú agentúre SITA zaslal jeden z organizátorov Adrian Rajter. Oba súbory majú podľa signatárov v slovenskej hudobnej kultúre nezastupiteľné miesto, vďaka svojim kvalitám a repertoáru sú najvýznamnejšími reprezentantmi slovenskej hudobnej kultúry doma i v zahraničí.
Predstavitelia hudobnej obce v petícii odmietajú oficiálne odôvodnenie ich zrušenia „znížením stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce.“ Zrušenie oboch súborov sa podľa nich rovná likvidácii jednak profesionálnej kvartetovej hry, ale aj kvalifikovanej, svetovým trendom zodpovedajúcej interpretácie hudby minulých storočí na Slovensku.
Žiadajú preto, aby došlo k prehodnoteniu tohto rozhodnutia a hľadali sa alternatívne, prípadne kompromisné kroky na riešenie situácie v SF. Ďalším navrhovaným riešením skupiny umelcov je, aby ministerstvo kultúry predisponovalo finančné prostriedky, ktoré doteraz pokrývali činnosť Moyzesovho kvarteta a súboru Musica aeterna zo SF na iný subjekt a zabezpečilo tak ich ďalšie kontinuitné pôsobenie.
Pod petíciou sú zatiaľ podpísaní Marián Varga, Peter Zagar, Ľubomír Burgr, Miroslav Cipár, Vladimír Godár, Jack Martin Händler, Ladislav Kačic, Ingrid Králová, Juraj Hovorka, Branislav Kostka, Boris Lenko, Daniel Matej, Anton Popovič, Adrian Rajter, Alžbeta Rajterová, Eleonóra Škutová.