BRATISLAVA 11. februára (SITA) - Aj po kompletnom sprístupnení zväzkov ŠtB sa väčšina donášačov komunistických tajných služieb vyhne zverejneniu. Ide o tých, ktorí spolupracovali s vojenskou kontrarozviedkou, pričom predstavujú až 65 percent agentov komunistických tajných služieb, tvrdí podpredseda Smeru a predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu Robert Kaliňák. „Nepovažujem za úplne spravodlivé, aby jedni boli zverejnení a druhí neboli zverejnení, hoci páchali rovnakú alebo ešte horšiu prácu“, povedal v diskusnej relácii televízie Markíza Sito. Dodal, že výbor bude iniciovať uznesenie parlamentu, ktorým by zaviazal vládu rokovať o prinavrátení spisov z pražských registrov. Z niektorých spisov sa dvíha žalúdok, poznamenal Kaliňák.
Podľa Kaliňáka nie je dôvod zväzky, ktoré zverejňuje Ústav pamäti národa (ÚPN) spochybňovať. K manipulácii podľa neho nedošlo ani v prípade gréckokatolíckeho biskupa Jána Hirku, ktorého ako agenta zapísali až v novembri 1989. „Padni komu padni“, myslí si o vyvodzovaní individuálnej zodpovednosti Kaliňák.
Podľa poslanca SDKÚ Jozefa Banáša, ktorého ŠtB viedla ako agenta pod krycím menom Lotos, sú materiály tajnej služby nedôveryhodné. Šéfa ÚPN Jána Langoša obvinil, že „osobne nemá záujem, aby sa vedela pravda“. Povedal tiež, že uprednostňuje cirkevných hodnostárov.