Bratislava 11. februára (TASR) - Vysoké školy (VŠ) hospodárili v roku 2004 so ziskom 270 miliónov korún, kým v roku 2003 so stratou okolo 127 miliónov korún.
Podľa ministra školstva Martina Fronca je to dôsledok začatej vysokoškolskej reformy. "Začatím reformy vysokých škôl v roku 2002 sme zaviedli normatívne financovanie a tak vytvorili na VŠ ekonomický tlak, ktorý sa prejavil aj takto pozitívne," povedal Fronc na dnešnom stretnutí s novinármi.
Najväčšiu zmenu zaznamenali Technická univerzita (TU) Košice a Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Obidve školy hospodárili v roku 2003 so stratou. V prípade TU to bolo viac ako 35 miliónov korún, na UK okolo 28 miliónov korún. "UK vykázala minulý rok zisk vyše 97 miliónov a TU dokonca okolo 105 miliónov korún," spomenul minister. Hoci to podľa neho v prípade najväčšej slovenskej univerzity UK vzhľadom na jej celkový rozpočet na úrovni niekoľkých miliárd korún neznamená až taký prevratný výsledok, je to pozitívny signál pre zavedenie poplatkov za VŠ štúdium. "Čím skôr, tým lepšie. Nepoznám lepšie riešenie ako dokončiť reformu a zlepšiť financovanie VŠ," dodal Fronc.
V roku 2004 hospodárilo so ziskom celkom 13 VŠ, kým v roku 2003 len šesť VŠ a v roku 2002 iba dve VŠ.