BRATISLAVA 11. februára (SITA) - Počet vysokých škôl, ktoré dokážu hospodáriť v plusových číslach, pribúda. Podľa predbežných výsledkov hospodárenia skončilo za minulý rok v zisku 13 škôl. Minister školstva Martin Fronc to považuje za "skvelé" a pred novinármi poukázal na prípad dvoch - bratislavskej Univerzity Komenského (UK) a košickej Technickej univerzity (TU). Obe školy totiž ešte pred rokom hospodárili s výraznou stratou, v prípade UK išlo o 28 miliónov a TU o 35 miliónov korún. Za uplynulý rok sa im však podarilo dosiahnuť asi 100-miliónový zisk.
Fronc tvrdí, že tieto výsledky súvisia predovšetkým s racionalizačnými opatreniami, ku ktorým museli po zavedení reformy vysoké školy pristúpiť. Túto reformu však treba podľa neho dokončiť. Jej zavŕšením bude spoplatnenie štúdia, ktoré zavádza zákon o študentských pôžičkách. Ako tvrdí Fronc, čím skôr bude reforma dokončená, tým budú mať študenti skôr lepší podporný systém, motivačné prospechové štipendiá, výhodné pôžičky a školy viac prostriedkov na skvalitnenie výučby.
Zákon prerokuje v utorok Legislatívna rada vlády a následne kabinet. Poslanci by mali zákon dostať na stôl už na marcovej schôdzi. Celkovo dostal rezort školstva k zákonu 180 pripomienok, z toho 115 podľa ministra akceptovali. Ministerstvo vnútra malo zásadné pripomienky, ktoré sa však týkali Policajnej akadémie, a tak sa s Froncom dohodlo. Rezort financií namietal spôsob akým pôjdu financie na pôžičky. Podľa Fronca sa nakoniec dohodli tak, že tieto peniaze pôjdu cez štátny rozpočet a rezort školstva. Ministerstvo sa dohodlo aj s rezortom práce, a to na mechanizme uzatvárania zmlúv o pôžičkách so študentmi. V mene ministerstva školstva ich nebudú uzatvárať vysoké školy, ako sa pôvodne plánovalo, ale pôžičkový fond.
Stále otvorené však ostávajú otázky v súvislosti s financovaním súkromných vysokých škôl a platením doktorandov. Podľa Fronca prvý problém vyrieši vláda, a to tak, že si vyberie z troch alternatív. Buď bude ponechaný súčasný stav - možné financovanie súkromných škôl zo štátneho rozpočtu. Druhý návrh je taký, že súkromné školy nebudú dostávať peniaze od štátu a tretia alternatíva je kompromisná - ak súkromné vysoké školy vyberajú poplatky nad rámec oficiálnej hranice, tak sa im o to bude krátiť dotácia. Minister nevedel odpovedať na otázku, ktorý variant podporujú jednotliví koaliční partneri. Očakáva totiž vo vláde skôr vecnú ako politickú diskusiu k tomuto problému.
Ak poslanci zákon schvália, tak vysokoškoláci by mali začať platiť už od budúceho akademického roka.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.