Bratislava 12. februára (TASR) - Podľa poslanca národnej rady Petra Miššíka (SDKÚ) je potrebné trestať skutočných zločincov, ale nevinní občania by nemali byť obmedzovaní.
Povedal tak v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy v súvislosti s pozmeňovacími návrhmi, ktoré podal k Trestnému zákonu. Ten napokon predkladateľ, minister spravodlivosti Daniel Lipšic z rokovania národnej rady stiahol. "V prípade poskytovania podpory zločineckej skupiny je možné tento trestný čin trestať na základe účastníctva, spolupáchateľstva a ďalších paragrafov," povedal Miššík.
V prípade trestného činu prípravy na zločin pripustil Miššík omyl pri hlasovaní, ktorý bol podľa neho spôsobený neprehľadnosťou pozmeňovacích návrhov. Jeho zmena je preto podľa neho nutná.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic oponoval pri trestnom čine podpory zločineckej a teroristickej skupiny príkladom: "Keby napríklad nejaká organizácia poslala zo Slovenska 5 miliónov na účet sicílskej Cosa Nostry, nebola by po prijatí pozmeňovacieho návrhu trestateľná." Ďalším problémovým bodom trestných zákonov je pre Lipšica návrh povinnosti oznámiť osobe to, že bola odpočúvaná, v prípade že nebola preukázaná jej vina. Minister povedal, že pri modelovom príklade štyroch odpočúvaných osôb z jednej zločineckej skupiny, by sa mohla u dvoch vina nepreukázať, alebo by zmenili číslo, ale u ďalších dvoch by podozrenia naďalej pretrvávali. Akonáhle by prvých dvoch museli upozorniť, dozvedeli by sa o odpočúvaní aj druhí dvaja a zmarilo by sa podľa ministra spravodlivosti celé vyšetrovanie.
Peter Miššík argumentoval, že neexistujú žiadne štatistiky tom, koľko prípadov, pri ktorých bolo sudcom povolené odpočúvanie, skutočne viedlo k preukázaniu zločinu. Zároveň spomenul, že by Kresťanskodemokratické hnutie, ktorého je Lipšic členom, nemalo cez silové rezorty vnútra a spravodlivosti presadzovať zákony, ktoré by mohli viesť k obmedzovaniu bezúhonných osôb.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka vyjadril v diskusii počudovanie na veľkým rozruchom okolo schvaľovania Trestného zákona. Návrhy ministerstva spravodlivosti by však mali podľa neho byť konkrétnejšie, pretože v tejto podobe vznikajú pod tlakom policajných štruktúr, ktoré hľadajú uplatnenie pre viaceré špeciálne útvary.