BRATISLAVA 12. februára (SITA) - Slovensko sa bude môcť podľa europoslanca Milana Gaľu čoskoro uchádzať o prostriedky z programu Media 2007, ktorého cieľom bude konkurencieschopnosť európskeho audiovizuálneho priemyslu a zlepšenie cirkulácie európskych audiovizuálnych diel. Program začne fungovať od 1. januára 2007. "Program umožní pozitívnu diskrimináciu pre krajiny s nízkou audiovizuálnou kapacitou, čo je aj Slovensko," povedal dnes pre agentúru SITA Gaľa. Podľa neho v súčasnosti Európa čelí v tejto oblasti niekoľkým problémom. "Je to dumpingová americká konkurencia, fragmentácia európskeho audiovizuálneho priemyslu a fragmentácia trhu," uviedol Gaľa, ktorý je členom Európskeho výboru pre kultúru a vzdelávanie.
V súčasnosti existuje program Media, ktorý je rozdelený na dva hlavné podprogramy Media Plus a MediaA Training. Program Media Plus je možné využiť napríklad na vývoj projektov. Ide o podporu fázy uskutočnenia projektov medzi získaním autorských práv a prvým dňom nakrúcania. Podpora je určená nezávislým producentom. "Program Media však nepodporuje fázu samotného nakrúcania, pretože to robí iný fond
EÚ - Eurimages, ktorý patrí pod Radu Európy," upozornil Gaľa. Program Media však môže podporovať aj distribúciu. Ide o výberovú podporu určenú nezávislým distributérom na kinodistribúciu nenárodných európskych filmov. Automatickú podporu môžu napríklad získať nezávislí distributéri na základe počtu divákov európskych filmov v uplynulom roku. "Táto možnosť je pre Slovensko mimoriadne zaujímavá a niektoré spoločnosti,
ktoré majú partnerské firmy v okolitých krajinách, ju aj intenzívne využívajú." uviedol Gaľa.
Program Media Plus tiež môžu využiť organizátori festivalov - a to až do výšky 50 percent určitých položiek rozpočtu. Program tiež podporuje nové technológie, predovšetkým digitálne.
Program Media Training zas podľa Gaľu podporuje školiace programy pre profesionálov v oblasti
scenárov, manažmentu a nových technológií. V jeho rámci je možné získať v súčasnosti až 50 percent prostriedkov vo forme dotácie, v návrhu programu 2007 je to pre nové krajiny však až 75 percent. "Jeho hlavným zmyslom je pripraviť európskych profesionálov a ich projekty pre európsky audiovizuálny trh. Pre Slovensko ma primárny význam, pretože jeho prostredníctvom sa dostávajú slovenskí profesionáli do kontaktu s dôležitými osobnosťami priemyslu a získavajú kontakty, ktoré určite v budúcnosti zužitkujú, či už vo forme možných koprodukcií, alebo spoločnej prace na projektoch," zdôraznil Gaľa.