Podľa jej predsedu Pavla Hrušovského je strana, ktorá mala svoje obdobia v opozícii aj koalícii, v súčasnosti personálne aj programovo stabilizovaná.
"KDH malo svoje vrcholy, malo aj svoje problémy, malo aj svoje pády. KDH prešlo dramatickým vývojom. Dvakrát sme mali vnútrostranícke problémy, kedy časť členskej základne mala iné predstavy. Raz na to, kedy by Slovensko malo dosiahnuť svoju samostatnosť, potom neskôr, kedy časť politikov nespokojných s percentami strany si myslela, že skôr opustením programových a ideových základov, na ktorých je KDH postavené a zľavením z nich, môžeme dosiahnuť vyššie percentá," skonštatoval šéf KDH pre TASR. Stranu stálo veľa úsilia opäť vliať istotu do členskej základne, dnes je však podľa neho personálne aj programovo stabilizovaná.
KDH je politickou stranou, ktorá možno ako jediná dnes v politickom spektre stráži aj politiku založenú na čomsi, čo je hlbšie než len záujmy. Domnieva sa jeden z bývalých členov KDH Ivan Šimko. Podľa neho KDH už prinieslo Slovensku najmenej dve generácie demokratických politikov. "Toto je dôvod, pre ktorý som sa ja rozhodol aj ako nezávislý poslanec podporovať KDH a konzultovať s ním aj svoje ďalšie pôsobenie," dodal Šimko, ktorý s predstaviteľmi hnutia diskutuje o svojom prípadnom členstve. "V tejto chvíli zatiaľ žiadne rozhodnutie neexistuje, ani som si ešte nepodal prihlášku," doplnil.
Jeden zo spoluzakladateľov KDH Viliam Oberhauser pripomenul, že naštartovalo ako hnutie, ktoré chcelo obsiahnuť všetky sily na Slovensku hlásiace sa ku kresťanstvu. Postupne ho však opustili prívrženci slovenskej štátnosti a vydalo sa pravicovo-konzervatívnou cestou. "Dnes je naozaj KDH dosť úzko špecifikované, a tým je jasné, že oslovuje len okolo tých osem až desať percent obyvateľov Slovenska, hoci ku kresťanstvu sa hlási 80 percent," dodal Oberhauser, ktorý teraz pôsobí medzi národniarmi združenými okolo Jozefa Prokeša. V tomto smere je podľa neho určitým sklamaním, že KDH sa nepodarilo zjednotiť väčšiu voličskú základňu. "Možno, že by bolo dobre, keby znovu reprezentanti KDH aj s ďalšími stranami, ktoré sa hlásia ku kresťanstvu, si sadli za jeden stôl a porozmýšľali prečo kresťanská demokracia na Slovensku nemá taký vplyv, ako by si vzhľadom na to, že obyvateľstvo sa hlási ku kresťanstvu, zaslúžila," doplnil.