Bratislava 13. februára (TASR) - Minister vnútra Vladimír Palko z KDH sa obáva, že ak by parlament schválil návrh nového Trestného zákona s prijatými pozmeňovacími návrhmi, asi by to znamenalo koniec vládnej koalície. Palko to vyhlásil v diskusnej relácii TV Joj Sedmička.
Súhlasí pritom s postojom ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý zákon z Národnej rady SR stiahol po tom, ako poslanci z neho vypustili trestnosť prípravy zločinu a podpory zločineckej skupiny. "Ľudia, ktorí v tomto okamihu sú trestne stíhaní, po schválení tohto pozmeňovacieho návrhu, po schválení celého nového Trestného zákona, by už trestne stíhaní neboli," priblížil konkrétny dopad v oblasti organizovaného zločinu.
SDKÚ si podľa Palka už uvedomila, že viac dôverovala nezávislému poslancovi Miroslavovi Abelovskému ako ministrovi. Domnieva sa totiž, že za návrhom poslanca SDKÚ Petra Miššíka vypustiť podporovanie zločineckej skupiny je práve vplyv Abelovského.
Po strate koaličnej väčšiny v parlamente došlo podľa Palka k zbližovaniu medzi SDKÚ a nezávislými poslancami s cieľom získať podporu pre návrhy zákonov. "Takáto komunikácia má hlboké ľudské dôsledky, tí ľudia sa potom začínali dostávať do istej blízkosti a vybudovali sa isté prirodzené emočné, citové, psychologické väzby," konštatoval. Tým sa podľa neho SDKÚ vzďaľovalo od SMK a KDH.
V tejto súvislosti vyhlásil, že KDH nemieni byť obeťou toho, že iné vládne strany stratili väčšinu, získali medzi nezávislými, bývalými poslancami HZDS podporu pre svoje vládne návrhy, ale nezískavajú túto podporu pre veľmi vážne návrhy, ktoré predkladajú ministri za KDH.
Za ďalšie budúce riziká považuje minister vnútra aj niektoré pozmeňovacie návrhy v rámci Trestného poriadku, podľa ktorého by po skončení trestného konania osoba, ktorá bola odpočúvaná, bola o tom vyrozumená. Neprijateľnou je pre KDH aj novela Trestného poriadku z dielne Smeru, podľa ktorej by sa presúvali niektoré kauzy z úradu špeciálneho prokurátora na iné súdne orgány. Ak by sa k tejto novele pridali koaliční poslanci, tak by to kresťanskí demokrati považovali za porušenie ich práv ako koaličnej strany vo vážnej veci, vysvetlil Palko.
Poslanec za ANO Jirko Malchárek nevidí u poslancov pri hlasovaní o Trestnom zákone úmysel podporovať organizovaný zločin. ANO sa podľa neho nebude po opätovnom predložení zákona snažiť zmäkčovať paragrafy namierené proti organizovanému zločinu a páchateľom úmyselných trestných činov.
Malchárek hovoril aj o iniciatíve ANO Nie policajnému štátu na Slovensku, v rámci ktorej chcú liberáli predložiť zákony, ktoré zlepšia prácu polície a budú presadzovať princípy prevencie a výchovy. Konkrétne ide napríklad o bezhotovostný styk v priestupkovom konaní a obmedzenie politického vplyvu na rozhodovanie súdov pri neúmyselných trestných činoch. Išlo by aj o obmedzenie právomoci ministra spravodlivosti podávať sťažnosť pre porušenie zákona v prípade neúmyselných trestných činov.