Bratislava 13. februára (TASR) - Predseda Poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort sa ohradzuje proti tomu, že by SDKÚ svojimi pozmeňovacími návrhmi k Trestnému zákonu chcela podporovať mafiu. V relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť zároveň omietol, že by SDKÚ v tomto prípade porušila koaličné dohody.
Pripomenul, že ak by sa hlasovalo podľa spoločnej správy z ústavnoprávneho výboru, tak by celý paragraf o založení a zosnovaní zločineckej a teroristickej skupiny zo zákona vypadol. Väčšina právnej verejnosti podľa neho tvrdí, že paragraf, ktorý hovorí o účastníkoch, spolupáchateľstve, je postačujúci na to, aby sa podpora zločineckej skupiny na to dala aplikovať. Dodal, že SDKÚ nevidela taký problém v tomto bode, ktorý sa nakoniec stal dôvodom na stiahnutie zákona. "Za päť rokov od roku 1999 za tento paragraf nebol vynesený ešte žiaden rozsudok na žiadnom slovenskom súde," vyhlásil k návrhu na vypustenie trestnosti podpory zločineckej skupiny. Horta tiež nemilo prekvapilo zvolanie mimoriadne Koaličnej rady, ak päť minút predtým minister spravodlivosti Daniel Lipšic stiahol zákon z parlamentu.
Predseda Poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik povedal, že Lipšic bol pri Trestnom zákone schopný kompromisov. Ale sme si stanovili hranicu, že nemôžeme ísť pod súčasný stav, povedal. Dodal, že KDH bude viesť o zákone rokovania aj pri opätovnom prerokovávaní. SDKÚ podľa neho terajším hlasovaním porušila dohodu.
Predseda Poslaneckého klubu ĽS-HZDS Viliam Veteška vytkol Lipšicovi "technológiu" prípravy zákona. Nemyslí si, že by v parlamente boli ľudia, ktorí by chceli vedome napomáhať mafii. Odmieta tiež personifikovanie tohto problému.
Lipšic predložil do parlamentu podľa predsedu opozičného Smeru Roberta Fica nekvalitný návrh nového Trestného zákona. Odmieta pritom zužovať diskusiu o Trestnom zákone len na jeden paragraf a hlasovanie. "Bol to zlý návrh zákona a dokonca to dnes vyzerá tak, že niekto hľadal dôvod, ako tento návrh stiahnuť z rokovania Národnej rady SR," povedal Fico. Návrh bolo potrebné podľa neho vrátiť do druhého čítania, na čo bola v parlamente vôľa. Otázka znie nie, či sa prijme nejaký paragraf, ale či sme schopní reálne bojovať proti kriminalite, myslí si.