BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Poslankyňa Národnej rady SR Dagmar Bollová (KSS) znovu pripravila novelu zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa. Jej predchádzajúci pokus na februárovej schôdzi parlamentu nevyšiel, pretože poslanci jej návrh nepodporili. Bollová návrhom sleduje tri ciele. "Ak zverejňujeme zoznamy spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB), zabudli sme na vojenskú kontrarozviedku," uviedla Bollová dnes pre agentúru SITA. Bollová zároveň chce, aby Ústav pamäti národa bol povinný žiadateľovi, ktorý má pochybnosti o údajoch v zväzkoch ŠtB, vydať originál spisu a nielen kópiu. Poslankyňa zároveň navrhuje, aby ústav mohol zverejňovať len pravdivé a nespochybniteľné údaje.
S návrhmi Bollovej nesúhlasí predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru a podpredseda Smeru Robert Kaliňák. "Neviem si dobre predstaviť, že by Smer mohol takýto návrh podporiť," povedal Kaliňák pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že Slovensko nemá zoznamy spolupracovníkov vojenskej kontrarozviedky a preto ich nemôže ani zverejniť. "Chcem pripraviť na marcovú schôdzu parlamentu návrh uznesenia, ktorým by NR SR zaviazala vládu, aby rokovala s českou stranou o vydanie materiálov spolupracovníkov kontrarozviedky," uviedol Kaliňák.
Kaliňákovi sa nepozdáva ani návrh na vydávanie originálov materiálov z Ústavu pamäti národa. Domnieva sa totiž, že by sa mohli strácať. Podľa Kaliňáka nikto doteraz nespochybnil zväzky ŠtB tak, aby sa dalo pochybovať o ich hodnovernosti. "Bol by som nerád, ak by sme z eštebákov urobili tých, ktorým bolo ublížené a prejavovali im ľútosť. Ťažko uveriť, že ŠtB chcela pred rokom 1989 poškodiť niekoho zapísaním do zoznamu spolupracovníkov s tým, že ich niekto bude odsudzovať v roku 2005," povedal Kaliňák.
Bollovou pripravenú novelu v prvom čítaní pravdepodobne podporí poslanec NR SR Jozef Banáš (SDKÚ). Sám sa totiž stotožňuje s tým, aby Ústav pamäti národa mohol vydávať originály spisu. "To je aj môj prípad, aby som mohol dokázať, že v mojom spise je falošný podpis," uviedol dnes Banáš pre agentúru SITA. Banáš chcel sám pripraviť novelu zákona s tým, že originál spisu by sa mohol vydávať zamestnancom verejnej správy a ústavným činiteľom.