Bratislava 15. februára (TASR) - Slovenská technická univerzita (STU) štartuje v týchto dňoch projekt podpory a rozvoja malých technologických firiem pod názvom Univerzitný technologický inkubátor (UTI) s komplexným programom InQb. Ide o prvý projekt svojho druhu na akademickej pôde v Slovenskej republike.
Program InQb pomôže mladým ľudom s kvalitným nápadom rozbehnúť podnikateľské zámery v oblasti high-tech a bude pri nich stáť počas uvádzania do praxe. "Znalostná ekonomika, v ktorej budú ľudia schopní pracovať s neustále novými informáciami, produkovať nové poznatky a najmä využívať ich v praxi, to je náš cieľ," zdôraznil rektor STU Vladimír Báleš na dnešnej tlačovej konferencii.
Projekt je určený študentom - absolventom, výskumným pracovníkom, doktorandom a pedagogickým pracovníkom vysokých škôl technického zamerania v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Predložené projekty majú byť zamerané na nanotechnológie, biotechnológie, energie, životné prostredie, nové materiály a proces produkcie, zdravie, potraviny či vývoj softvéru.
Projekt sa rozbieha informačnou kampaňou, ktorá sa bude realizovať formou šiestich seminárov na vysokoškolskej pôde v Bratislave a Trnave. Na semináre nadviažu štyri prednášky zamerané na špecifické oblasti podnikania. Majú pomôcť záujemcom pri vypracovaní projektov a predložiť ich výberovej komisii. Odborná komisia po posúdení vyberie 30 najúspešnejších. Ich autori zostavia za asistencie expertov podnikateľské plány. V septembri sa napokon založia samotné firmy.
V prvom roku bude môcť v priestoroch UTI podnikať 10 až 15 firiem. V budúcnosti dostane túto možnosť 25 projektov. Firmy však môžu v inkubátore zotrvať najviac tri roky.
Najväčšou výhodou Univerzitného technologického inkubátora je podľa prorektora STU Roberta Redhammera asistencia expertov, kapitálová podpora, zahraničné skúsenosti jeho tvorcov a technologická expertíza bratislavskej a viedenskej univerzity. Je financovaný z grantovej schémy INTEG PHARE CBC Austria - Slovakia. STU pri jeho realizácii spolupracovala s Technickou univerzitou vo Viedni a s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania.