BRATISLAVA 16. februára (SITA) - Vláda dnes na návrh Strany maďarskej koalície (SMK) nerokovala o zákone o študentských pôžičkách, ktorý zavádza školné za vysokoškolské štúdium. "Je to zložitý a citlivý zákon a bolo by nesprávne rokovať o ňom bez dôkladného preštudovania," povedal pre médiá vicepremiér Pál Csáky s tým, že návrh len v utorok schválila Legislatívna rada vlády (LRV). Dodal, že zvolá stretnutie expertov SMK a dohodnú sa, aký postoj k norme zaujmú. Pre SMK je dôležitá predovšetkým otázka poskytovania sociálnych štipendií. Podľa Csákyho sa v tejto oblasti už rysuje dohoda.
Minister školstva Martin Fronc si nemyslí, že by preloženie rokovania o návrhu zákona ohrozilo jeho predloženie na marcovú schôdzu Národnej rady, pokiaľ ho vláda schváli na budúci týždeň. Návrhy je totiž možné predkladať do 25. februára. Šéf rezortu financií Ivan Mikloš je presvedčený, že sa nájde vecná zhoda tak pri sociálnych štipendiách, ako aj pri spôsobe financovania súkromných vysokých škôl. Fronc naďalej z troch navrhnutých alternatív preferuje zachovanie súčasného stavu, keď štát môže, ale nemusí podporovať aj súkromné školy. Mikloš však navrhuje zrovnoprávniť financovanie súkromných a verejných vysokých škôl. Tretia alternatíva hovorí o tom, že ak by súkromné školy vyberali poplatky nad rámec zákonom stanovenej hranice, tak o to menej by dostávali prostriedkov od štátu.
Podľa predloženého zákona by mali od septembra tohto roka platiť všetci vysokoškoláci. Maximálna výška poplatku by mala byť pritom 26 tisíc korún. Fronc však upozorňuje aj na podporný sociálny systém, ktorý podľa neho zabezpečí sociálne štipendiá pre zhruba 30 percent študentov. Okrem toho bude fungovať aj systém motivačných prospechových štipendií. Na poplatky si budú môcť brať všetci vysokoškoláci pôžičky. Zachovaný však zostane aj súčasný pôžičkový fond, z ktorého si budú môcť brať študenti pôžičky na náklady na štúdium.
Súčasný návrh zákona je už štvrtým v poradí z Froncovej dielne. Naposledy sa ním zaoberali poslanci v júni minulého roka, kedy ho neposunuli do druhého čítania. Preto musel minister čakať šesť mesiacov, aby ho opäť na rokovanie vlády predložil.
pr;ve;zd