Bratislava 16. februára (TASR) - Slovenská armáda bude môcť v prípade protiprávneho narušenia vzdušného priestoru SR civilným lietadlom pristúpiť v krajnom prípade až k prerušeniu letu použitím svojich prostriedkov, čo by v praxi znamenalo zostrelenie lietadla. Pokyn na zostrelenie môže dať minister obrany.
Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády o postupoch proti činom protiprávneho zasahovania vo vzdušnom priestore SR, ktorý dnes schválili ministri. Vláda prijala toto nariadenie len pár dní pred summitom amerického a ruského prezidenta Georgea Busha a Vladimira Putina v Bratislave. Ministerstvo obrany však tvrdí, že nariadenie so summitom nesúvisí. "Je to zhoda náhod," povedal hovorca rezortu obrany Zenon Mikle. Návrh sa podľa neho pripravoval už dlhší čas. Dodal, že v slovenskom právnom poriadku takéto nariadenie doteraz chýbalo a po teroristických útokoch na mrakodrapy v New Yorku v septembri 2001 unesenými lietadlami riešia tento problém všetky štáty NATO.
Pristúpiť k zostreleniu možno, ak z okolností jasne vyplýva, že by vzdušný objekt mal byť použitý proti životom ľudí a na spôsobenie obzvlášť závažného následku, a ide o jediný prostriedok na odvrátenie tohto nebezpečenstva. Medzi ďalšie opatrenia patrí odklonenie letu, vynútenie pristátia, hrozba použitia zbrane a vystrelenie varovných výstrelov. Posledným prostriedkom je práve prerušenie letu.
"Pokiaľ existuje predpoklad, že čin protiprávneho zasahovania vo vzdušnom priestore SR dosiahol taký stupeň nebezpečnosti, že možno očakávať obzvlášť závažný následok alebo vzdušný objekt má byť použitý ako zbraň, a ak je to nevyhnutné, môžu byť použité ozbrojené sily za účelom odstránenia takéhoto nebezpečenstva," píše sa v nariadení.
Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica je právomoc ministra obrany vydať pokyn na zostrelenie lietadla v poriadku. Na základe dnešnej dohody vlády by mal minister obrany pripraviť do jedného mesiaca návrh novely leteckého zákona, kde by to malo byť upravené adekvátnym spôsobom.