Bratislava 17. februára (TASR) - Talianska vláda dúfa, že výsledkom nadchádzajúceho bratislavského summitu prezidentov USA a Ruska Georgea Busha a Vladimira Putina bude posilnenie spolupráce medzi oboma svetovými veľmocami.
"Je množstvo oblastí, v ktorých je spolupráca medzi Moskvou a Washingtonom potrebná a dokonca aj nevyhnutná, stačí si spomenúť na boj proti terorizmu," uviedol pre TASR počas dnešnej návštevy Slovenska taliansky minister zahraničných vecí Gianfranco Fini. Za dôležitý označil Fini summit Bush-Putin aj z hľadiska vývoja na Strednom východe.
Podľa talianskeho ministra nie je náhoda, že práve Bratislava bude miestom vrcholnej schôdzky. "Slovenská republika sa aktívne podieľa na kladnom vývoji politických vzťahov medzi Európskou úniou a USA a vďaka svojej geografickej pozícii v strede Európy má veľmi dôležitú úlohu pri rozvíjaní vzťahov medzi EÚ a Ruskou federáciou," povedal. Dodal pritom, že "Slováci musia byť právom hrdí," že k takejto schôdzke dôjde práve v hlavnom meste ich krajiny.
Počas rokovania so slovenským rezortným partnerom Eduardom Kukanom Fini hovoril aj o ďalšom vývoji Kosova, kde miestni Albánci požadujú nezávislosť od Srbska. Na budúci konečný status Kosova podľa Finiho bude mať vplyv dodržiavanie štandardov v tejto provincii, vrátane dodržiavania práv menšín.
Fini i Kukan sa zhodli, že slovensko-talianske vzťahy sú bezproblémové, pričom privítali dnešný podpis transakčných dokumentov týkajúcich sa predaja 66-percentného balíka akcií Slovenských elektrární (SE) talianskej spoločnosti Enel.