SME

Bush s Putinom sa v Bratislave nepohádajú, tvrdia analytici

BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Napriek nedávnym ostrejším vyjadreniam zo strany niektorých amerických predstaviteľov na adresu Ruska sa slovenskí politickí analytici zhodujú, že na summite USA a Ruska ...

BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Napriek nedávnym ostrejším vyjadreniam zo strany niektorých amerických predstaviteľov na adresu Ruska sa slovenskí politickí analytici zhodujú, že na summite USA a Ruska v Bratislave by nemalo dôjsť k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Skôr naopak. Ako pre agentúru SITA vo štvrtok povedal čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky Martin Bútora, hoci v rozhovore prezidentov Georga Busha a Vladimira Putina môžu byť prítomné aj určité kritické prvky, Rusko je pre Spojené štáty natoľko dôležitým partnerom, že sa Bush zrejme zdrží výraznejšej verejnej kritiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Dá sa predpokladať, že pri rozhovoroch medzi štyrmi očami sa o (deficitoch ruskej demokracie) bude hovoriť. Ale nepredpokladám, že by to zaznelo v takej ostrej podobe na verejnosti," mieni bývalý slovenský veľvyslanec vo Washingtone. Podobného názoru je aj analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson. Podľa neho pôjde v Bratislave skôr o naštartovanie obdobia zmieru medzi oboma krajinami. "Rusko a Spojené štáty by tu mali stanoviť agendu bilaterálnych vzťahov na ďalšie štyri roky. Malo by sa to uskutočniť bez nejakých provokačných tónov," uviedol Samson pre SITA.

Podľa Bútoru bude Bush pri prípadnej kritike Putina vychádzať najmä z toho, čo znepokojuje samotných ruských demokratov. Je možné, že sa pri rozhovoroch medzi štyrmi očami zmieni o amerických obavách zo zrušenia priamych volieb gubernátorov, obmedzovania slobody médií a mimovládnych organizácií, politického nátlaku na podnikateľov a zasahovania Ruska do záležitostí krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve to by mohla byť téma, na ktorej sa obaja štátnici "pochytia". Rusko znervózňuje americká podpora prozápadných síl v krajinách bývalého sovietskeho bloku a bude od Spojených štátov požadovať, aby sa do týchto záležitostí už ďalej nemiešali. "Rusko môže na Spojené štáty vyvíjať tlak v tom zmysle, aby sa Američania v budúcnosti vystríhali takého politického nátlaku, ktorý by v krajinách bývalého sovietskeho bloku smeroval proti ruským záujmom. Rusko už stratilo Ukrajinu a môže sa obávať, že stratí ďalšie krajiny ako Bielorusko, prípadne Moldavsko," tvrdí Samson. Putin podľa neho môže výmenou za svoju podporu americkej vojne proti terorizmu žiadať, aby sa Spojené štáty nesnažili ovplyvňovať politický vývoj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Bútora ani Samson však neočakávajú, že by sa Rusko so Spojenými štátmi mohli na bratislavskom summite rozhádať. "Je dôležité, že Bush aj (šéfka americkej diplomacie Condoleezza) Riceová sa už pred summitom kriticky vyjadrili v súvislosti s dôležitosťou dodržiavania demokratických pravidiel (v Rusku). Už to je určitý posun v rusko-amerických vzťahoch," hovorí

Analytici sa zhodujú, že pravdepodobnosť teroristického útoku počas summitu 24. februára je veľmi malá. "Hoci aj Bush aj Putin sú žiadanými trofejami v očiach medzinárodných teroristických skupín, hrozba teroristického útoku je minimálna," hovorí Samson. Argumentuje tým, že na Slovensku neexistuje žiadne podhubie pre teroristické skupiny. "Nie sú tu nejaké výrazné menšiny, ktoré by poskytovali útočisko, zázemie či logistickú podporu teroristom, nie je tu taká výrazná moslimská ani turecká menšina, ani silné prisťahovalecké komunity, ako v západnej Európe," mieni

SkryťVypnúť reklamu

"Človek si nikdy nemôže byť na sto percent istý, či sa niečo nemôže stať. Určité riziko vždy existuje, ale myslím si, že to riziko je malé. Na Slovensku ani v susedných krajinách neoperujú teroristické skupiny," dodáva Bútora. Riziko teroristického útoku na bratislavskom summite podľa neho ďalej znižuje aj to, že všetky jeho akcie budú pod prísnym dohľadom bezpečnostných služieb troch krajín - Slovenska, Spojených štátov aj Ruska.



bl;tt;zd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 379
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 725
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 730
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 289
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 057
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 732
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 133
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Zvláštne 80. výročie oslobodenia Európy spod tyranie fašizmu - z niekdajšieho osloboditeľa je dnes okupant.


23

Kým Smer odmieta, že legitimizuje Putinove postoje, opozícia tvrdí, že sa cesta do Moskvy nedá vnímať inak.


a 2 ďalší 12
Deti stoja v rade, keď prechádzajú cez rušnú diaľnicu, aby sa dostali do školy Signal Shala v Thane pri Bombaji, India, 5. apríla 2025.

Nový výskum ukazuje riešenie.


10
Wim Wenders.

Čo sa v tej škole deje, nevedeli ani žiaci.


2
SkryťZatvoriť reklamu