Bratislava 18. februára (TASR) - Európska komisia zlyhala v monitoringu geneticky modifikovanej kukurice. Medzinárodná ekologická organizácia Greenpeace ju za to obvinila z porušovania legislatívnych pravidiel EÚ.
Z prieskumu, ktorý realizovala Greenpeace, vyšlo najavo, že jediné geneticky modifikované (GM) osivo z európskeho katalógu osív, kukurica MON 810, nemá v poriadku všetky potrebné dokumenty. Bola povolená napriek tomu, že neexistuje monitorovací plán jej pestovania v rozsahu, ktorý vyžaduje platná európska legislatíva.
Kukuricu MON 810 zaradila do európskeho katalógu osív Európska komisia v septembri minulého roka, takže predaj a pestovanie tejto plodiny sú v rámci EÚ povolené. Výnimkou sú len štáty, ktoré prijali zákazy pestovania tejto plodiny na národnej úrovni, medzi nimi Maďarsko a Rakúsko.
"V čase, keď došlo k zapísaniu geneticky modifikovanej kukurice MON 810 do európskeho katalógu osív, boli členské štáty únie oklamané Európskou komisiou. Jej úradníci totiž povolili zápis tejto GM odrody napriek tomu, že monitorovací plán pestovania bol spracovaný podľa starej, vtedy už neplatnej legislatívy," povedala koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová.
V tlačovej správe Európskej komisie zo septembra minulého roku komisia jednoznačne hovorí, že monitoring kukurice splnil všetky potrebné podmienky a bol prijatý členskými štátmi. Greenpeace prostredníctvom informácií z oficiálnych zdrojov v Nemecku, Dánsku a Rakúsku zistila, že žiadna aktualizácia sa dosiaľ neuskutočnila a žiadny aktualizovaný plán monitoringu kukurice MON 810 neexistuje.
Vydanie predbežného zákazu geneticky modifikovanej kukurice MON 810 na území SR už okrem organizácie Greenpeace a Zväzu ekologických poľnohospodárov Ekotrend podporilo ďalších 27 mimovládnych environmentálnych organizácií.
TASR o tom dnes informoval hovorca hnutia Greenpeace Juraj Rizman.