Bratislava 18. februára (TASR) - Katolíckeho kňaza Pavla Janáča, a Ignáca Hrubého ako aj farára Jána Špiriaka evidujú registre zväzkov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) zverejnené Ústavom pamäti národa (ÚPN) ako agentov. Oni však akúkoľvek spoluprácu s tajnou službou odmietajú.
Domnievajú sa, že zverejňovanie registrov zväzkov ŠtB ÚPN je protiústavné, pretože každý má podľa najvyššieho zákona štátu právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a ochranu mena.
"Keby bol len jeden prípad občana SR, ktorého údaje v zápisoch registrov nie sú pravdivé, už sa na ňom dopustil štát prostredníctvom ÚPN bezprávia a nespravodlivosti. Takýchto osôb je v registroch na Slovensku veľa. ŠtB z nich za čias totality urobila svojich údajných spolupracovníkov, či skôr ich zapísala ako spolupracovníkov," uviedli dnes v spoločnom liste pre TASR. Protiústavnosť konania ústavu vidia v tom, že si osobuje právo nahrádzať súdnu moc a vynáša "výroky", ktoré jednotlivé osoby pozbavujú cti a dobrého mena. Odvolávajú sa aj na platný Trestný zákon, ktorý nedovoľuje zverejniť plné meno.
"Ako občania SR sme mali porušené právo na svoju ľudskú dôstojnosť, osobnú česť a dobré meno zverejnením registrov na internete. Údaj vedený pri našich menách sa nezakladá na pravde," zdôraznili Janáč, Hrubý a Špiriak. Podľa nich počas totalitného režimu trpeli a boli prenasledovaní ŠtB, teraz ich potrestal aj štát skôr, ako sa mohli dozvedieť, že sa niečím previnili a mohli sa brániť.
Svoje stanovisko adresovali trom najvyšším ústavným činiteľom, ministrovi spravodlivosti, na Ústavný súd SR, Generálnu prokuratúru SR a biskupom Františkovi Tondrovi a Rudolfovi Balážovi.