BRATISLAVA 19. februára (SITA) - Rektor Univerzity Komenského František Gahér už dostal odpovede na svoje otázky súvisiace s odvolávaním dekana bohosloveckej fakulty Jozefa Kutarňu. Odpoveďami rektor podmieňoval svoje ďalšie rozhodovanie o tom, či dekana odvolá alebo nie. Predseda akademického senátu Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Gašpar Fronc mu však zatiaľ nedokázal odpovedať na to, ako bude zabezpečená kontinuita vo vedení fakulty. Ako konkretizoval pre agentúru SITA, na túto otázku odpovie až na budúci týždeň, kedy o Kutarňovom nástupcovi rozhodne senát. Podľa kuloárnych informácií, by sa však na čelo fakulty mal postaviť jeden zo súčasných prodekanov.
Gahér sa zaujímal i o to, kto návrh na odvolanie dekana vlastne predložil. O odvolanie Kutarňu písomne žiadal arcibiskup a zároveň veľký kancelár fakulty Ján Sokol. Jeho návrh si osvojil Fronc, ktorý nechal hlasovať o zaradení tohto bodu do programu. Senát nakoniec dekana navrhol odvolať, pričom Fronc odmieta, že bol naňho vyvíjaný nátlak. Nechcel sa vyjadriť ani k medializovaným osobným sporom medzi Sokolom a Kutarňom. "Som totiž presvedčený, že nie je v kompetencii senátu takéto veci skúmať. Ani by to nezodpovedalo vážnosti tejto inštitúcie," dodal predseda senátu.
Fronc zároveň vysvetľuje, že Sokolov návrh na odvolanie dekana si osvojil najmä z toho dôvodu, že fakulta sa už dlhšie obdobie nachádzala v kríze. Problémom je, že arcibiskup vetoval návrh na vymenovanie Kutarňu. Návrh na jeho menovanie neposlal Kongregácii vo Vatikáne, ktorá ho musí schváliť. Rektor UK však po čase Kutarňu vymenoval. Tvrdí, že Sokol nemá právo veta aj v personálnych otázkach. Fronc argumentuje tým, že škola sa riadi aj cirkevným právom a rozhodnutím Gahéra získala fakulta dekana, ktorému chýbalo potrebné schválenie. Aj preto po čase žiadala vatikánska kongregácia, aby sa na fakulte voľby dekana opäť uskutočnili.
Podľa Fronca je problematický aj štatút fakulty, ktorý bol podľa vedenia UK v rozpore so zákonom. Ide najmä o nejasnosti o tom, či môže veľký kancelár voľbu dekana vetovať. Fronc v tejto súvislosti Kutarňovi vyčíta, že sa počas pôsobenia vo funkcii nepričinil o zmenu štatútu. Rovnako ako chybu vidí aj to, že fakulta nezískala akreditácie pre učiteľský študijný program, i keď v tejto súvislosti pripúšťa, že rovnaké problémy majú aj ostatné fakulty.
Podľa medializovaných informácií však pri odvolávaní dekana ide najmä o osobné spory s arcibiskupom. Dôvodom by mala byť Sokolova minulosť, kedy údajne spolupracoval s ŠtB. Kutarňa bol počas komunistického režimu prenasledovanou osobou a počas predchádzajúceho pôsobenia vo funkcii "očistil" fakultu od bývalých agentov ŠtB.