Bratislava 19. februára (TASR) - Nadchádzajúci bratislavský summit amerického a ruského prezidenta bude podľa zahraničnopolitického analytika Františka Šebeja jedinečnou príležitosťou na propagáciu Slovenska, ktoré sa ocitne na javisku svetových dejín.
Koncentrácia médií z celého sveta v Bratislave pritom "tisícnásobne" vynahradí vynaložené prostriedky na prípravu podujatia. "Ak je Slovensko značka, tak sa ocitne vo vedomí svetovej verejnosti spôsobom, ktorý by sa nedal zaplatiť ani niekoľkými stomiliónmi preinvestovaných dolárov nejakej marketingovej propagácie, určite sa to oplatí," uviedol Šebej k summitu v dnešnej relácii Rádia Expres Bez rešpektu. Na zabezpečenie schôdzky Bush-Putin vyčlenila slovenská vláda 300 miliónov Sk.
Z hľadiska tém summitu podľa Šebeja americká strana určite spomenie svoje obavy v súvislosti s otázkou demokracie v Rusku. "Nazýva sa to akože riadená demokracia a chce sa tým naznačiť, že v podstate sa Rusko stáva autoritárnym štátom, čo Američanov znepokojuje, pretože to zároveň znamená, že Rusko môže zmeniť svoju zahraničnopolitickú agendu," konštatoval.
V Bratislave sa bude pravdepodobne hovoriť aj o ekonomike a ruských ambíciách stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO), pričom Američania podľa Šebeja Moskvu v tomto smere podporia. "Celkom určite bude reč o širšom Strednom východe a napríklad Bush určite otvorí ruskú ochotu, povedzme, predávať citlivé zbraňové systémy Sýrii alebo niektoré technológie Iránu," povedal. Z tém bude na stole aj situácia v Iraku, otázka nukleárnych programov v Severnej Kórei a Iráne, riešenie izraelsko-arabského konfliktu či medzinárodný terorizmus.
Téma zrušenie víz do USA, ktorú na stretnutí s Bushom otvoria slovenskí predstavitelia, podľa Šebeja môže prispieť k riešeniu tohto problému. Ako jediný dôvod pre vízový režim pre Slovákov zo strany USA vidí Šebej hospodárske dôvody, a to čiernu prácu. "Keď na Slovensku stúpne úroveň príjmov na hlavu a Slováci nebudú mať tento motív, je vysoko pravdepodobné, že Američania nebudú mať ani motív udržovať vízovú povinnosť," povedal. Za reálne považuje Šebej zrušenie víz pre Slovensko a ďalšie nové krajiny Európskej únie do dvoch-troch rokov.