Žilina 25. decembra (TASR) - Tragédia sa odohrala na Štedrý večer na Černovskej ulici v Žiline, kde 68-ročný muž spáchal samovraždu skokom z ôsmeho poschodia obytného domu.
Byt zamknutý zvnútra otvorili požiarnici za prítomnosti manželky, ktorá v čase samovraždy nebola doma. Nebohý zanechal dva rozlúčkové listy, na základe ktorých polícia vylúčila cudzie zavinenie. Privolaný lekár konštatoval, že smrť nastala následkom pádu.
archívne články:
Vedci hľadajú gén samovraždy
Vedci oznámili, že objavili gény, ktoré môžu viesť k samovražednému správaniu. V súvislosti s dnešným Svetovým dňom duševného zdravia o tom informovala BBC. Štúdie pacientov na psychiatrii ukázali, že skupina, ktorá mala zmeny v jednom z dvoch génov, bola náchylnejšia na samovraždu. Medzi ľuďmi postihnutými ťažkou depresiou sú takí, ktorí majú vyšší predpoklad vziať si život než ostatní. Vedci chcú teraz preskúmať, či ide o genetický sklon. Odborníci zistili, že vyšší počet samovrážd súvisí s istými genetickými variáciami. Zmenené gény poznačili prirodzenú schopnosť mozgu produkovať serotonín, ktorý reguluje nálady a pocity úzkosti.
Vedci chcú zistiť, či môžu genetické variácie vysvetliť rozdielne bilancie samovrážd v európskych krajinách. Najviac samovrážd zaznamenávajú v Slovinsku, vo Fínsku a v Maďarsku, najmenej v Chorvátsku, Taliansku a Španielsku. Slovensko sa počtom samovrážd radí medzi európsky priemer, od roku 1997 ale stúpajú samovraždy maloletých.
SME - 07/04/2001
Najvyšší počet samovrážd v Európe má už dlhší čas Maďarsko
- 59,9 na stotisíc obyvateľov a Fínsko - 46,4 na stotisíc obyvateľov.
V Rakúsku, ktoré je na ďalšom mieste, pripadá na stotisíc obyvateľov 34,8 samovraždy, v Dánsku 32,2 prípadu.
V strednej Európe pripadá v priemere 18 až 23 samovrážd na stotisíc obyvateľov.
Na Slovensku sa v priemere za rok 1997 vyskytlo v absolútnych číslach asi 461 dokonaných samovrážd, pričom najviac ich mal okres Košice - 124, kým napríklad v okrese Žilina ich bolo v rovnakom období 75, v okrese Nitra 63, v bratislavskom regióne 55 a v trenčianskom 42. V roku 1998 bolo vykonaných 468 samovrážd a v tomto roku sa toto číslo blíži k tisícke - odborníci odhadujú, že je to spôsobené nestabilnou sociálnou a ekonomickou situáciou.
Najnižší počet samovrážd v Európe má Grécko, kde pripadá 2 až 2,5 prípadu na stotisíc obyvateľov.