SME
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Slovensko-ruské vzťahy na najvyššej úrovni

BRATISLAVA 19. februára (SITA) -


marec 1993

Predseda vlády Vladimír Mečiar podpísal v Moskve zmluvu o hospodárskej a vedecko-technickej spolupráci.


26. augusta 1993

Ruský prezident Jeľcin podpísal v Bratislave zmluvu o priateľstve a spolupráci medzi SR a Ruskou federáciou. Zástupcovia ministerstiev obrany podpísali zmluvu o vojenskej a technickej spolupráci.


november 1993

Podpis protokolu „o dosiahnutí dohody o čiastočnom znížení dlhu bývalého ZSSR a Ruskej federácie voči SR dodávkami špeciálnej techniky“. V roku 1993 nakúpila SR zbrane a vojenskú techniku (predovšetkým lietadlá MIG-29) za 180 miliónov dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

13. - 14. februára 1995

Počas oficiálnej návštevy ruského premiéra Viktora Černomyrdina na Slovensku bolo podpísaných dvanásť dokumentov. Medzi dokumentmi boli napríklad dohody:

- o zaistení bezpečnosti šifrovacích prístrojov ruskej výroby používaných v SR (podľa ktorých má SR používať ruský systém do roku 2010),

- o spolupráci pri výrobe motoru RD-35 pre ruské cvičné lietadlo Jak-130,

- o bezvízovom styku (umožňuje občanom oboch krajín tridsaťdenný pobyt bez pozvania),


9. marca 1995

Premiér Vladimír Mečiar po návšteve Moskvy uviedol, že ruská vláda uvoľní pre SR 45 miliónov dolárov a že bola dosiahnutá dohoda o pôžičkách na energetiku vo výške 150 miliónov dolárov.


30. - 31. marca 1995

Vladimír Mečiar priletel do Moskvy s takmer sedemdesiatčlenným sprievodom. Mečiar pri rozhovoroch s premiérom Černomyrdinom súhlasil s dovozom ďalšej ruskej vojenskej techniky za 292 miliónov dolárov; podľa neoficiálnych informácií tým celková hodnota ruského zbrojného vývozu na Slovensko dosiahla pol miliardy dolárov. K dokumentom, ktoré boli podpísané, patria i dohody, napr. o dokončení prvej etapy výstavby jadrovej elektrárne Mochovce a o nových vetvách ropovodu cez slovenské územie.

Skryť Vypnúť reklamu

28. - 30. marca 1997

Ruský premiér Viktor Černomyrdin na Slovensku. S premiérom SR V. Mečiarom sa zaviazali liberalizovať vzájomný obchod, dohodli sa na spolupráci ústredných bánk a podpísali medzivládne dohody o vojensko-technickej spolupráci a o ochrane utajovaných skutočností (umožňuje využívať ruskú zbrojnú technológiu). Zástupcovia ruského Gazpromu a slovenského plynárenského priemyslu podpísali dohody o zriadení spoločného podniku a o tranzite ruského plynu do západnej Európy a kontrakt na dodávky plynu pre Slovensko do roku 2008.


28. mája 1998

Návšteva Vladimíra Mečiara v Moskve. Podľa námestníka ruského ministra zahraničia Alexandra Avdejeva posudzovali obe krajiny počas tejto návštevy z ruskej iniciatívy viac než 60 spoločných projektov, tiež v oblasti zbrojnej konverzie, strojárenstva, rádioelektroniky a medicíny.

Skryť Vypnúť reklamu

29. januára 1999

Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan pre STV uviedol, že prehodnocovanie zmluvnej základne Slovenska s Ruskou federáciou považuje za veľmi dôležitý moment vo vzájomných vzťahoch.


23. februára 1999

Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan oznámil po revízii viac ako 60 zmlúv s Moskvou uzatvorených v ére Vladimíra Mečiara, že nová slovenská vláda zatiaľ nevypovie ani nepozmení žiadnu z doterajších zmlúv s Ruskou federáciou. Pripustil však, že niektoré zmluvy obsahujú body, ktoré môžu byť zneužité Ruskom i možnú „dvojjazyčnosť" interpretácie „niektorých problematických deklaratívnych záväzkov“. Slovenská vláda ale vraj „nepripustí“ interpretáciu odporujúcu orientácii krajiny na Západ.


12. marca 1999

Vláda zrušila dovoz ruského protilietadlového systému S-300, ktorý sa mal uskutočniť v rámci splátok ruského dlhu voči SR.

Skryť Vypnúť reklamu

26. septembra 1999

Dovoz čierneho uhlia z Ruskej federácie za 40 miliónov amerických dolárov ešte v roku 1999, ako jedna z možností zníženia pohľadávok Slovenskej republiky, bolo výsledkom návštevy slovenskej delegácie pod vedením predsedu NR SR Jozefa Migaša v Rusku.


1. januára 2000

Slovenská republika (SR) potvrdila svoj záujem o pozitívny, všestranný rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskou federáciou (RF) i po demisii prezidenta RF Borisa Jeľcina.


15. marca 2000

Slovenská vláda sa rozhodla vypovedať bezvízovú dohodu s Ruskou federáciou od 1. januára 2001.


13. júna 2000

Ruská federácia sa rozhodla od 1. januára 2001 zaviesť víza pre Slovensko ako reakciu na zavedenie vízového režimu voči občanom Ruska.


10. februára 2001

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Rudolf Schuster sa po prvýkrát stretol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Ruský prezident prejavil záujem stretnúť sa v rakúskej dedinke St. Christoph, neďaleko lyžiarskeho strediska St. Anton, kam obe hlavy štátu prišli povzbudiť účastníkov Majstrovstiev sveta v lyžovaní.


18. apríla 2001

Potrebu rozvoja dobrých a korektných partnerských vzťahov medzi SR a Ruskou federáciou vyzdvihol na stretnutí s poslancami ruskej Štátnej dumy, členmi rusko-slovenskej skupiny priateľstva, prezident Rudolf Schuster.


18. júna 2001

O ekonomickej spolupráci medzi SR a Ruskou federáciou v Bratislave rokoval predseda NR SR Jozef Migaš a minister vlády Ruskej federácie Igor Ivanovič Šuvalov.


10. októbra 2001

Vláda SR schválila podpis protokolu s Ruskou federáciou, umožňujúci v rokoch 2003 až 2006 deblokácie vojenského materiálu v sume 219 miliónov USD. Podľa ministra obrany Jozefa Stanka SR neplánuje v rámci deblokácií ruského dlhu dovoz lietadiel alebo vrtuľníkov, ťažisko bude v náhradných dieloch. Dodal, že neuvažujeme ani o nových ruských radaroch, pretože radarový systém chceme vybudovať na inej

Skryť Vypnúť reklamu

1. novembra 2001

Na návštevu Slovenska pricestoval predseda Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Gennadij Selezňov. Hlavnou témou jeho rokovaní so slovenskými predstaviteľmi je medziparlamentná spolupráca a ďalšie prehĺbenie hospodársko-obchodnej spolupráce.


2. novembra 2001

S predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Gennadijom Selezňovom rokoval predseda NR SR Jozef Migaš o projekte predĺženia širokorozchodnej trate z Košíc do Bratislavy. Druhý variant uvažuje o predĺžení trate cez Poľsko do Bohumína. S prezidentom Rudolfom Schusterom hovoril G. Selezňov o rozvoji vyvážených a kvalitných vzťahov oboch krajín s dôrazom na partnerský dialóg.


11.-13. novembra 2001

Na historicky prvú návštevu Ruskej federácie odcestoval prezident Schuster. S ruským prezidentom Putinom i predsedom vlády Kasianovom hovoril aj o deblokáciách ruského dlhu.

Skryť Vypnúť reklamu

19. marca 2002

Prezident Rudolf Schuster počas návštevy v Moskve povedal, že nie je priaznivcom jednorazového vyplatenia časti ruského dlhu tak, ako to urobilo Česko. R. Schuster dal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi konkrétne požiadavky na niektoré druhy tovarov, s najväčšou pravdepodobnosťou náhradné diely na vojenskú techniku. Druhým návrhom, ktorý Schuster predložil Putinovi bola možnosť v rámci deblokácií financovať časť výstavby bratislavského metra.


28. augusta 2002

Zníženie dlhu Ruskej federácie voči SR prostredníctvom finančných deblokácií spečatili v Bratislave štátny tajomník Ministerstva financií SR Vladimil Podstránsky a námestník ministra financií RF Sergej Ivanovič Kolotuchin. Predstavitelia oboch krajín podpísali Protokol zmien medzivládnej dohody o riešení zadlženosti bývalého ZSSR a RF voči Slovensku z 24. júna 1994. Z uvedených 460 mil. USD by malo Slovensko získať v hotovosti približne 30 %. Dlh RF voči SR by tak mal na začiatku budúceho roka predstavovať 310 mil. USD, ktoré by malo Rusko postupne deblokovať do roku 2007.

Skryť Vypnúť reklamu

17. –18. februára 2003

O spolupráci medzi Bratislavou, Moskvou a Moskovskou oblasťou, ktorá je najsilnejším ekonomickým subjektom v Ruskej federácii hovoril predseda NR SR Pavol Hrušovský s primátorom Moskvy Jurijom Lužkovom. O ďalšom rozvoji obchodných vzťahov rokoval v Moskve s predsedom ruského parlamentu Gennadijom Selezňovom.


8. apríla 2003

Premiér Mikuláš Dzurinda rokoval s ruským kolegom Michailom Kasjanovom o spolupráci pri modernizácii lietadiel MIG-29 a vrtuľníkov Mi-24. Stretol sa tiež s moskovským primátorom Jurijom Lužkovom.

Pravidlá prepravy osôb a tovarov ako aj tranzitnú prepravu medzi Slovenskom a Ruskom upravila medzivládna dohoda o medzinárodnej cestnej doprave, ktorú v Moskve podpísal minister dopravy Pavol Prokopovič a štátny tajomník ruského ministerstva dopravy Čingiz Izmailov.

Skryť Vypnúť reklamu

31. mája 2003

Vzťahy s Ruskom a štátmi bývalého Sovietskeho zväzu sú pre Slovensko perspektívne, vyhlásil na summite Rusko-EÚ v Petrohrade prezident Rudolf Schuster. Zároveň zdôraznil, že Slovensko je pripravené pomôcť svojimi skúsenosťami krajinám bývalého ZSSR v ich ceste do EÚ.


6. júna 2004

Prezident Rudolf Schuster sa vo Francúzsku, kde sa zúčastnil na oslavách 60. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii, stretol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Stretnutie sa uskutočnilo na Putinovu žiadosť, ktorý sa odchádzajúcej slovenskej hlave štátu poďakoval za prínos k rozvoju vzájomných vzťahov medzi Ruskou federáciou a Slovenskom.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 2. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 3. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 4. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 5. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 9. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 10. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 1. Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 5. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 6. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 7. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 8. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 960
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 877
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 442
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 493
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 760
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 140
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 643
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 950
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 240
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vianočné trhy vo Viedni lockdown pozastavil.

Česi v niektorých mestách obišli pravidlá, z trhov sú zimné jarmoky.


15 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Matovič stále neukázal pravidlá odmeňovania na papieri.


15 h

Neprehliadnite tiež

Traktor so snežným pluhom počas hustého sneženia 9. decembra 2021 v Bratislave.

Snežiť by malo počas celého dňa.


a 1 ďalší 5m

Tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 dostalo celkovo 534 598 ľudí.


a 2 ďalší 19m
Skryť Zatvoriť reklamu