SME

Slovensko-americké vzťahy na najvyššej úrovni

BRATISLAVA 19. februára (SITA) -


17. mája 1993

Premiér Vladimír Mečiar odletel na štvordňovú pracovnú návštevu do USA, kde ho prijal viceprezident Spojených štátov Al Gore.


12. januára 1994

Prezident Michal Kováč sa stretol v Prahe s americkým prezidentom Billom Clintonom, ktorý tu bol na oficiálnej návšteve.


20. - 26. októbra 1995

Prezident Michal Kováč sa na pracovnej návšteve v USA pri príležitosti osláv 50. výročia vzniku OSN stretol s americkým prezidentom Billom Clintonom, českým prezidentom V. Havlom a maďarským prezidentom Á. Gönczom. Kováč sa tiež zúčastnil na slávnostnom otvorení Múzea Čechov a Slovákov v USA.

SkryťVypnúť reklamu

8. júla 1996

Sedemhodinová návšteva manželky amerického prezidenta Hillary Clintonovej na Slovensku v rámci jej jedenásťdňového európskeho turné vyvrcholila stretnutiami a rokovaniami s prezidentom SR Michalom Kováčom a predsedom vlády Vladimírom Mečiarom. Prvú dámu Spojených štátov sprevádzala americká veľvyslankyňa v OSN Madeleine Albrightová a americký veľvyslanec na Slovensku Ralph Johnson.


8. júla 1997

Predseda NR SR Ivan Gašparovič bol na pracovnej ceste v USA, ktorá sa konala na pozvanie predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Newta Gingricha.


26. – 31. januára 1998

Prezident Michal Kováč, podpredseda KDH Ján Figeľ a predseda MKDH Béla Bugár uskutočnili návštevu USA. Stretli sa s americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou.

SkryťVypnúť reklamu

23. júna 1999

Podpredseda vlády Ivan Mikloš, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ a ďalší zástupcovia vlády SR sa vo Washingtone na prvom americko-slovenskom okrúhlom stole na MZV USA stretli s predstaviteľmi americkej administratívy, členmi Kongresu a zástupcami významných amerických inštitúcií.


20. – 22. septembra 1999

Prvé oficiálne stretnutie s americkým prezidentom Billom Clintonom bolo najdôležitejšou udalosťou pracovnej návštevy premiéra Mikuláša Dzurindu v USA. M. Dzurinda sa stretol aj s ministerkou zahraničných vecí USA M. Albrightovou.


8. –11. novembra 1999

Premiéri SR a Českej republiky Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman hovorili vo Washingtone s americkým prezidentom Billom Clintonom. Leitmotívom návštevy boli oslavy 10. výročia pádu komunizmu. V rámci tejto cesty rokoval M. Dzurinda s predstaviteľmi spoločnosti U. S. Steel a americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou.

SkryťVypnúť reklamu

22. novembra 1999

Americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová navštívila Bratislavu. Po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom uviedla, že Slovensko urobilo veľa, aby sa o ňom v súčasnosti mohlo hovoriť ako o právnom štáte. Prezident Schuster ministerku Albrightovú požiadal o pomoc Spojených štátov pri integrácii SR do NATO, EÚ a OECD a informoval ju o aktivizácii Visegrádskej štvorky (V4).


5. - 8. septembra 2000

Premiér Mikuláš Dzurinda sa New Yorku zúčastnil na miléniovom summite OSN. V rámci návštevy Dzurinda krátko hovoril aj s americkým prezidentom Billom Clintonom, ktorému poďakoval za podporu Spojených štátov členstvu Slovenska v OECD.


1. februára 2001

Na tradičných raňajkách v hoteli Hilton, na ktorých sa každoročne v USA schádzajú lídri krajín, sa vo Washingtone zúčastnil aj premiér Mikuláš Dzurinda. Medzi pozvanými sú aj nový americký prezident George Bush a bývalý viceprezident Al Gore.

SkryťVypnúť reklamu

7. júna 2001

Premiér Mikuláš Dzurinda sa počas pracovnej návštevy USA stretol s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, viceprezidentom USA Richardom B. Cheneym a s bývalou šéfkou diplomacie USA Madeleine Albrightovou. Vo Washingtone otvorili novú budovu Veľvyslanectva SR v USA v novej diplomatickej štvrti.


25. januára 2001

Predseda NR SR Jozef Migaš s delegáciou na šesťdňovej oficiálnej návšteve USA. Stretnutiam s americkými kongresmanmi dominovala téma ambície SR získať na pražskom summite NATO v Prahe pozvánku za člena aliancie.


18. marca 2002

Slovensko je skutočne na správnej ceste - a aj keď Spojené štáty nefavorizujú žiadnu politickú stranu, niet pochýb, že výsledky parlamentných volieb na Slovensku ovplyvnia rozhodnutie, či Slovensko bude pozvané do NATO. Spojené štáty neveria, že sa zmenilo vedenie strany, ktorá viedla slovenskú vládu v rokoch, keď sa Slovensko spolu so svojimi susedmi nemohlo stať členom NATO. Vyhlásila to námestníčka ministra zahraničia USA pre Európu a eurázijský región Elizabeth Jonesová v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

7. júna 2002

Americký prezident George Bush prijal vo Washingtone prezidenta Rudolfa Schustera. G. Bush uviedol, že USA sa o prípadnom pozvaní Slovenska do NATO rozhodnú až po jesenných parlamentných voľbách a následnom zostavení vlády, pri ktorom môže významnú úlohu zohrať práve prezident Schuster.


29. januára 2003

Vláda SR vyslovila súhlas s preletom a pristátím vzdušných síl USA a mnohonárodných koaličných síl na území SR.


13. februára 2003

Vláda povolila prepravu personálu a techniky ozbrojených síl USA po železnici a cestách cez územie Slovenska v prípade akcií proti Iraku.


25. februára 2003

Premiérovi Mikulášovi Dzurindovi zatelefonoval prezident USA George W. Bush. V rozhovore sa zaoberali riešením krízy v Iraku, dôležitosťou ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi SR a USA a nadchádzajúcou návštevou ministra obchodu USA Donalda Evansa v SR. Bush poďakoval Slovensku za pevné hodnotové postoje.

SkryťVypnúť reklamu

9. apríla 2003

Prezident Rudolf Schuster rokoval vo Washingtone s americkým partnerom Georgeom Bushom a senátormi zahraničného výboru Kongresu USA .


8. mája 2003

Senát USA schválil vstup Slovenska a ďalších šiestich krajín do NATO. Za vstup hlasovalo všetkých 96 prítomných senátorov.


2. júla 2003

Ministerstvo obrany SR zobralo na vedomie rozhodnutie USA pozastaviť vojenskú pomoc 50 štátom, vrátane SR. Spojené štáty 1. júla zrušili vojenskú finančnú pomoc 50 krajinám vrátane Slovenska, pretože neuzavreli s USA dohodu o imunite Američanov pred Medzinárodným trestným súdom (ICC).

Slovensko uznáva univerzalitu medzinárodného trestného súdu a s USA neplánuje uzavrieť dohodu o nevydávaní amerických občanov tejto inštitúcií. Postoj Slovenska je úplne totožný s názorom EÚ, konštatoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Minister zdôraznil, že nevyplácanie pomoci z USA nebude mať negatívny vplyv na našu armádu. Po vstupe do NATO sa nás totiž toto opatrenie nebude týkať.

SkryťVypnúť reklamu

10. júna 2004

Prezident Rudolf Schuster odcestoval do USA na poslednú rozlúčku s bývalým americkým prezidentom Ronaldom Reaganom (1911-2004).


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 633
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 198
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 652
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 703
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 976
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 788
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 511
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


9

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 9

Sportnet

Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nela Lopušanová v drese BK Selects.

Hokejistky Bishop Kearney Selects postúpili do štvrťfinále Národného šampionátu USA.


 Yuki Tsunoda

Prvý tréning na Veľkú cenu Japonska vyhral Norris.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu