Bratislava 20. februára (TASR) - Spolupráca medzi SDKÚ a ĽS-HZDS vznikla ako reakcia na výrazný náskok Smeru v prieskumoch verejnej mienky, pričom obe tieto strany chcú toto líderstvo zredukovať. V diskusnej relácii Sedmička TV JOJ to dnes povedal podpredseda ANO Ľubomír Lintner, pričom zdôraznil, že to hovorí "skôr ako analytik, nie ako politik".
Po voľbách v roku 2006 podľa neho nie je žiadna koalícia nemožná. "Z povolebnej spolupráce vylučujeme iba extrémistické politické strany," uviedol s tým, že si vie predstaviť aj koalíciu SDKÚ, ĽS-HZDS a Smer. "V poslaneckom klube Smeru je prostredie, ktoré má v ekonomike mnoho rovnakých pohľadov ako ľudia v súčasnej vládnej koalícii," povedal Lintner. Podobne sa vyjadril aj o ĽS-HZDS: "V HZDS je veľa akceptovateľných ľudí - či už z hľadiska morálneho, alebo z hľadiska odborného."
Lintner pripustil aj možnosť, že sa pred voľbami bude ANO snažiť integrovať s nejakou pravicovoorientovanou stranou. "Otázkou je, kto by mal byť integrátor," zamyslel sa Lintner. Podľa neho sa budú všetky politické strany usilovať, aby mala budúca vládna koalícia viac ako 78 hlasov. Za optimum "na slovenské pomery" považuje 85.
Jeho oponent v diskusii, podpredseda Smeru Boris Zala, vyhlásil, že spolupráca medzi SDKÚ a ĽS-HZDS funguje. Vytvára to však podľa neho problém nielen vo vládnej koalícii, ale aj v práci opozície, keďže "správanie sa ĽS-HZDS je nevyspytateľné".
Smer chce podľa Zalu realizovať reformy inak ako súčasná vládna štvorka a to "tak, aby mali pozitívny dopad na sociálnu situáciu obyvateľstva". V prípade, že sa na tom s inými politickými stranami nezhodnú, je Smer pripravený ísť do opozície aj po budúcich voľbách, uzavrel Zala.