Bratislava 21. februára (TASR) - Nižšia účasť Španielov na nedeľňajšom referende o európskej ústave podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského svedčí o tom, že Európska únia a jednotlivé členské štáty nevenujú dostatočnú pozornosť informovaniu občanov o tomto dokumente.
Približne 42-percentnú účasť španielskych voličov označil Hrušovský za dosť dramatickú. "Pre KDH je to len potvrdením toho, že sme v tejto oblasti dosť nezodpovední pre budúce generácie, pretože toto rozhodnutie naozaj založí historický moment nových vzťahov vo vnútri únie," uviedol dnes pre novinárov.
Podľa Hrušovského je potrebné na Slovensku venovať väčšiu pozornosť a vážnosť ratifikácii ústavnej zmluvy. "KDH bude aktívne vyvíjať iniciatívu pri vysvetľovaní, prečo odmietame Európsku úniu v takej podobe, v akej je dnes navrhnutá," povedal.
Na Slovensku by európsku ústavu mal parlament ratifikovať v máji. V marci sa euroústavou bude zaoberať Výbor NR SR pre európske záležitosti.
Predseda európskeho výboru parlamentu Tibor Mikuš (ĽS-HZDS) privítal pozitívny výsledok španielskeho referenda. Predpokladá, že to môže byť pozitívnym príkladom aj pre ďalšie krajiny, kde o euroústave budú rozhodovať občania. "V každom prípade to môže povzbudiť aj tých, ktorí sa stávajú pomerne pesimistickými k návrhu ústavnej zmluvy, a obrúsiť hrany obáv, že ústavná zmluva by pripravila niektoré národné štáty o ich identitu," povedal pre TASR.
Podľa Mikuša sa stáva určitým pravidlom, že referendá týkajúce sa spoločných európskych záležitostí, ako aj voľby do europarlamentu majú v krajinách EÚ nižšiu účasť ako národné voľby. "Z tohto pohľadu a vzhľadom na to, že ide len o konzultačné referendum, tak si osobne myslím, že 42-percentná účasť je dostatočne vysoká," uviedol.
Kladne hodnotí výsledok referenda aj poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) za Smer Monika Beňová. "Je to určite pozitívny moment, pretože to bolo prvé referendum v členských štátoch EÚ," uviedla pre TASR. O účasti na referende uviedla, že ak sa nemá vysloviť viac ako polovica oprávnených voličov v prospech alebo neprospech nejakej otázky, tak má pre politikov len symbolický význam. Vzhľadom na nadchádzajúce ďalšie referendá povedala, že vo všeobecnosti sa v EP očakáva, že všetky členské štáty euroústavu ratifikujú. "Myslím si, že momentálne nikto reálne neuvažuje o tom, čo by sa stalo, ak by zmluvu niekto neratifikoval," dodala.