Bratislava 22. februára (TASR) - Výpoveďami svedkov bude na Krajskom súde v Bratislave dnes o 9.00 hodine pokračovať hlavné pojednávanie v kauze známej ako sabotáž bývalých funkcionárov SIS proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi. Pojednávanie je vytýčené na štyri dni. Ešte pred začiatkom sa viacerí svedkovia z prostredia tajnej služby ospravedlnili. Proces je až do vyhlásenia rozsudku neverejný.
Prokurátor podal 14. mája 2001 obžalobu na bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana L. a jeho dvoch podriadených Petra K. a Pavla V. pre trestný čin sabotáže. V prípade uznania viny im hrozilo až desaťročné väzenie. Najvyšší súd (NS) SR však pri posudzovaní sťažnosti prokurátora voči vráteniu prípadu na došetrenie vyslovil právny názor, že nejde o sabotáž, ale do úvahy teoreticky prichádza iba podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Podľa záverov vyšetrovania mali obvinení ešte v roku 1995 v rámci SIS navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS. Súčasťou opatrení malo byť aj obmedzenie funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Niektoré úkony uvedené v spomínanom spise boli údajne neskôr aj realizované.
Bývalý šéf SIS mal Petrovi K. a Pavlovi V. s úmyslom poškodiť ústavné zriadenie SR prikázať, aby 22. až 26. mája 1995 spracovali spravodajskú informáciu, v ktorej mali navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS a obmedzenia funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Mali tak konať v rozpore s ústavným princípom delenia moci, demokratickým a právnym charakterom a v rozpore s plnením úloh SIS a jej strategickým zameraním. Prvý variant spravodajského spisu Ivan L. údajne nepovažoval za dostatočne radikálny, a tak mal vydať príkaz na jeho nové spracovanie. V druhej verzii spisu mala SIS rozpracovať alternatívy spôsobu personálnej zmeny vo funkcii prezidenta, obmedzenia jeho právomocí a odstúpenie prezidenta po tlaku a rozvinutej informačnej kampani na základe diskreditácie jeho osoby. Ďalším možným spôsobom bolo odvolanie prezidenta parlamentom s podporou poslancov vtedajšej opozície s možnosťou ich kompromitácie, či zotrvaním prezidenta vo funkcii s ďalším obmedzením jeho právomocí. Túto informáciu mal Ivan L. prevziať v máji 1995 a jej príjemcom mal byť vtedajší predseda vlády SR Vladimír Mečiar. Vyšetrovateľom sa však nepodarilo preukázať, či spomínaný spravodajský materiál Mečiar v tom čase aj dostal.
Samotný obžalovaný Ivan L. považuje kauzu za nezmysel. Jeho obhajca Ján Cuper tvrdí, že na SIS niekto vypracoval kontrolnú správu. Potom sa našiel prokurátor blázon a podal obžalobu, spresnil Cuper. Po preštudovaní spisu sme dospeli k záveru, že ide o "prasprostý podvrh v rámci spravodajskej hry", vysvetlil advokát. Jeho klient správu nikdy nevidel a nemohol ani dať príkaz na jej doplnenie.