BRATISLAVA 22. februára (SITA) - V stredu na rokovaní vlády čakajú na ministrov len tri body programu. Rozhodnúť by mali o novom Trestnom zákone, do ktorého minister spravodlivosti Daniel Lipšic zapracoval viaceré poslanecké pozmeňovacie návrhy. Návrh už rieši aj verbálne delikty, s ktorými pôvodne rezort nepočítal. Lipšic by mal okrem toho vláde predložiť aj definíciu podpory zločineckej a teroristickej skupiny. Práve vypustenie tohto ustanovenia z návrhu Trestného zákona bolo jedným z dôvodov, prečo zákon z februárovej schôdze parlamentu stiahol. Definovanie tohto trestného činu by malo byť kompromisom, ktorý vyrieši vzniknutú situáciu. Predložený návrh obsahuje dve alternatívy týkajúce sa trestnej zodpovednosti právnických osôb, jej vypustenie alebo obmedzenie na presne vymedzené trestné činy.
Kabinet by sa mal v stredu zaoberať aj zákonom o študentských pôžičkách, ktorý zavádza školné za vysokoškolské štúdium. Záleží to od toho, či Ministerský klub SMK odsúhlasí riešenia, na ktorých sa dnes so štátnym tajomníkom a podpredsedom SMK Lászlóom Szigetim dohodol minister školstva Martin Fronc. Ministri SMK minulý týždeň zablokovali rokovanie vlády o tomto zákone. Výhrada SMK sa týka najmä poberateľov sociálnych štipendií. Ich počet by sa mal zvýšiť z navrhovaných 30 až 35 percent na 40 percent. SMK zároveň chce presadiť, aby vysoké školy povinne dávali na podporné štipendiá nie 30, ale 40 percent z vyzbieraných poplatkov. Ak zákon vláda v stredu prerokuje, stihne ho predložiť na marcovú schôdzu parlamentu, ako to chce Fronc. Ak normu poslanci schvália, tak vysokoškoláci začnú platiť od septembra tohto roka. Maximálna výška poplatku by mala byť 26 tisíc korún za rok.
Ministri budú rozhodovať aj o zrušení Memoranda o porozumení so spoločnosťou Truthheim Invest LLC. Vládu k tomuto kroku vyzval parlament. Memorandum prijal kabinet v novembri minulého roka a týka sa dostavby Slovenského národného divadla (SND). Spoločnosť Truthheim Invest LLC. chcela odkúpiť podiel v novostavbe SND, investovať do dokončenia a prevádzkovať novú budovu. Úmysel vlády dať časť novostavby do rúk súkromného investora vyvolal vlnu kritiky umelcov, politikov i verejnosti.