Bratislava 23. februára (TASR) - Študenti by mali platiť za vysokoškolské štúdium a súkromné vysoké školy (VŠ) by mali od štátu dostávať rovnakú dotáciu ako verejné VŠ, ak nebudú vyberať od študenta viac ako 26 tisíc korún ročne, čo je maximálna výška školného navrhovaná zákonom.
Ak bude súkromná VŠ vyberať viac, bude sa jej dotácia krátiť o sumu prevyšujúcu maximálne školné. Rozhodla o tom dnes vláda, keď schválila návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorým chce minister školstva (MŠ) Martin Fronc ukončiť reformu VŠ a spoplatniť VŠ štúdium. Ide o štvrtý pokus ministra Fronca zaviesť školné na VŠ, pretože to podľa neho zabezpečí vyššiu konkurencieschopnosť vysokých škôl, viac finančných prostriedkov, vytvorí tlak na skvalitnenie vzdelávania a umožní študovať väčšej skupine nadaných študentov zo sociálne slabšieho prostredia.
Hradiť školné by v prípade schválenia zákona v parlamente študenti mohli z pôžičky, na ktorú bude mať nárok každý vysokoškolák študujúci na Slovensku aj v zahraničí. Zachovaná by ostala aj možnosť získať pôžičku na hradenie životných nákladov, a to v objeme 40 tisíc korún na jeden akademický rok.
Nárok na sociálne štipendium by malo mať okolo 30 percent študentov. Maximálna výška štipendia stúpne z terajších približne 2000 korún na takmer 6900 korún. Z vybraného školného budú musieť školy vrátiť študentom v podobe prospechových štipendií 35 percent prostriedkov, čo by podľa odhadov ministerstva školstva pri priemernom školnom osemtisíc korún ročne malo byť viac ako 400 miliónov korún. V tomto prípade sa percento prostriedkov na prospechové štipendiá zvýšilo z 30 na 35 po návrhu SMK. Zvyšné prostriedky sú určené na rozvoj vysokých škôl a skvalitnenie vzdelávania.
Ministerstvo školstva predpokladá v prípade schválenia zákona nárast prostriedkov pre VŠ asi o 1,2 miliardy korún.
mig som