Bratislava 23. februára (TASR) - Slovensko je podľa predsedu parlamentu Pavla Hrušovského povinné aktívne pomáhať krajinám, v ktorých pretrvávajú deficity demokracie a ktorých občania túžia po slobode. "Sami sme mali skúsenosti s režimom, ktorý bol neslobodný, ktorý dlhé roky ľudí gniavil a sme svedkami toho, že aj v Európe sú ešte krajiny, kde ľudia takúto neslobodu pociťujú," uviedol dnes Hrušovský pre TASR počas bratislavskej medzinárodnej konferencie Nové perspektívy demokracie - Nová agenda pre euroatlantické spoločenstvo.
Podľa šéfa parlamentu sa Slovensko nemôže uzatvárať pred problémami iných štátov. Pripomenul pritom, že v minulosti demokratické krajiny pomáhali priniesť slobodu na Slovensko. Krajinám s deficitmi demokracie a slobody treba podľa Hrušovského "odovzdávať naše skúsenosti a aktívne pomáhať všetkými možnými dostupnými prostriedkami, ktoré budú v súlade so zákonom krajiny, ktorá žije neslobodným systémom".
Hrušovský sa tiež vyslovil za posilnenie euroatlantického spojenectva a spolupráce v záujme stability, bezpečnosti a garancie slobody, demokracie a ľudských práv. V tendenciách rozkolu transatlantického spojenectva by Hrušovský videl hrozbu znehodnotenia výsledku demokratizačného procesu v Európe a vízie spoločného dobra na oboch stranách Atlantiku.
Cieľom konferencie Nové perspektívy demokracie je prispieť k vytváraniu novej demokratickej agendy transatlantického spoločenstva. Zúčastňujú sa na nej demokratickí aktivisti, analytici aj politickí predstavitelia zo strednej a východnej Európy. Prítomný je aj komisár Európskej únie Ján Figeľ, konferenciu dnes podvečer uzavrie premiér Mikuláš Dzurinda. V diskusii v rámci štyroch panelov vystupujú tiež experti z USA a západnej Európy a predstavitelia medzinárodných organizácií.
Podujatie organizuje Inštitút pre verejné otázky a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s americkým German Marshall Fund.