Bratislava 14. marca (TASR) - Strana demokratickej koalície nezískala na utorkovom rokovaní Koaličnej rady pozitívne stanovisko svojich partnerov k zámeru novelizovať volebný zákon, a preto ľavicoví demokrati reálne posúdia a zvážia ďalší postup. Podpredseda ich poslaneckého klubu Ladislav Orosz sa však už rozhodol predložiť takúto novelu ako poslanecký návrh na májovú schôdzu parlamentu.
Ako povedal po rokovaní predseda SDĽ Jozef Migaš jednoznačné odmietavé stanovisko mali predstavitelia SMK a KDH, ktorí nie sú ochotní podporiť novelu zákona o voľbách do NRSR. K nim sa následne pripojili koaliční partneri z SDK a SOP, ktorí nevidia dôvod predkladať do parlamentu poslaneckú alebo vládnu novelu. "Predpokladal som, že oveľa väčšiu ústretovosť zo strany ostatných koaličných partnerov a presvedčíme ich splniť tento bod Programového vyhlásenia vlády", dodal Migaš.
V legislatívnom pláne vlády na rok 2001 je jedna "nevinná úloha" pre Ministerstvo vnútra SR, ako hovorí Orosz - predložiť novelu zákona o voľbách do NR SR. S týmto legislatívnym plánom súhlasili aj reprezentanti subjektov, ktoré dnes zmenu odmietajú. Navrhuje ponechať súčasný volebný systém pomerného zastúpenia, zvyšuje však počet volebných obvodov z jedného na štyri alebo osem. Ďalšia úprava sa týka preferenčných hlasov - na tzv. prekrúžkovanie sa do parlamentu. Mimo poradia na kandidátnej listine potrebuje dnes uchádzač o poslanecké kreslo minimálne 10 percent preferenčných hlasov. Orosz chce túto hranicu znížiť na 3 alebo 5 percent, pričom zvýhodnenie preferenčných hlasov predstavuje už návrh na viacero volebných obvodov. Novela ďalej predpokladá skrátenie volebnej kampane z 28 na 21 alebo menej dní, ako aj zmenu v systéme úhrady nákladov na ňu. Politický subjekt dnes musí získať aspoň 3 percentá hlasov vo voľbách, ak si chce úhradu od štátu nárokovať, čo Orosz plánuje znížiť na jedno alebo dve percentá. Strana by však pred voľbami musela zložiť volebnú kauciu, ktorú by po dosiahnutí uvedeného počtu percent dostala naspäť.
zg ari
NNNN