Bratislava 23. februára (TASR) Organizovanie summitu amerického prezidenta Georgea W. Busha a ruského prezidenta Vladimira Putina v Bratislave znamená pre Slovensko prekonanie určitého komplexu bezvýznamnosti. Uviedla to dnes Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na tlačovej konferencii určenej zástupcom zahraničných médií, ktorej cieľom bolo poskytnúť im nezávislé informácie o situácii na Slovensku.
Podľa Gyarfášovej prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina respondentov vníma summit v Bratislave pozitívne a uvedomuje si jeho význam, nakoľko sa Slovensko len zriedkavo stáva dejiskom takýchto významných udalostí.
Slovenskí občania sa pritom zaujímajú najmä o prínos tohto podujatia pre krajinu. Podľa Grigorija Mesežnikova možno hovoriť o krátko- a dlhodobých efektoch, pričom Slovensko má šancu vyťažiť maximum v oblasti dlhodobých cieľov. Za také považuje IVO okrem iného liberalizáciu až úplné uvoľnenie vízového režimu ako aj prínos v ekonomickej oblasti. SR sa vďaka summitu stáva stredobodom pozornosti a informácie takmer 2000 novinárov píšucich o SR môžu zvýšiť status krajiny.
IVO tvrdí, že summit sa koná na Slovensku v momente, keď má krajina čo ponúknuť a má za sebou pozitívny vývoj. Za jeden z dôvodov, prečo sa toto vrcholné podujatie uskutočňuje práve v slovenskej metropole, označuje IVO aj búranie mýtov z minulosti zo strany Spojených štátov amerických. Slovensko sa stáva "sympatickou krajinou", čo v konečnom dôsledku prináša aj ekonomické investície.
Summit môže tiež prispieť k zlepšeniu americko-slovenských vzťahov. Zora Bútorová pritom zdôraznila, že záleží od Busha, či sa mu počas svojho prejavu na Hviezdoslavovom námestí podarí okrem vyjadrení o demokracii aj osloviť ľudí a prejaviť empatiu s nimi.
Skutočnosť, že na tlačovú konferenciu určenú zahraničným novinárom prišli výlučne zástupcovia slovenských médií, pripisuje IVO ich nedostatočnej informovanosti, nakoľko podľa Mesežnikova záujem o dianie na Slovensku zo strany zahraničných médií je veľký.