POPRAD/VYSOKÉ TATRY 23. februára (SITA) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta poškodzovanie svojho dobrého mena a potvrdzuje potrebu spoločného postupu miest a obcí pri doriešení dopadov fiškálnej decentralizácie. "Nikto z členov Rady ZMOS-u nespochybnil doterajší postup ZMOS-u ani princípy fiškálnej decentralizácie a nepodporil doterajší postup niektorých krajských miest,“ informovala SITA hovorkyňa združenia Oľga Gáfriková po rokovaní 127-člennej Rady ZMOS na Štrbskom Plese. Riešenie a posudzovanie dopadov fiškálnej decentralizácie na všetky mestá a obce na Slovensku ostáva jednou z priorít Združenia na rok 2005.
Rada ZMOS-u reagovala aj na ohlásenie „pozastavenia“ členstva niektorých miest v ZMOS-e. Inštitút pozastavenia členstva Stanovy ZMOS-u podľa Gáfrikovej nepoznajú. Rada ZMOS-u po diskusii odmieta jeho prípadné zavedenie do stanov. Podľa stanov mestské alebo obecné zastupiteľstvo môže schváliť vystúpenie zo združenia alebo ak v termíne do 31. apríla kalendárneho roka nezaplatí členský príspevok, členstvo sídla zaniká.
ZMOS požiada ministerstvo školstva o vypracovanie návrhu na riešenie modernizačného dlhu v školstve a o jeho následné predloženie do vlády. Modernizačný dlh vyčíslili primátori a starostovia na približne 3,8 miliardy korún. Zanedbaná údržba predstavuje podľa samosprávy ďalších približne 2,6 miliardy korún. Samosprávy v súčasnosti sumarizujú aj majetkovo-správne nevysporiadaný majetok, ktorý na mestá a obce prešiel spolu s kompetenciami na úseku školstva v roku 2002. Náklady na vysporiadanie predstavujú približne 430 miliónov korún.
Rada ZMOS sa za prítomnosti viceguvernérky NBS Eleny Kohútikovej zaoberala aj menovou politikou NBS a prípravou Slovenska na zavedenie eura. Mestá a obce by mali podľa Gáfrikovej zohrať v celom procese významnú úlohu. Rada ZMOS priebežne hodnotila aj prípravu XV. snemu organizácie, ktorý sa uskutoční 11. a 12. mája v Bratislave.