Bratislava 23. februára (TASR) - Život v tlačovom stredisku v Inchebe, odkiaľ budú stovky novinárov spravodajsky pokrývať štvrtkový summit amerického a ruského prezidenta, sa pomaly rozbieha. Väčšina oslovených zahraničných novinárov je zatiaľ spokojná, ale vyskytli sa aj prvé problémy.
Novinárov prekvapil malý počet telefónov, ktoré nie sú na každom pracovnom stole, a navyše aj za miestne hovory treba platiť. Z veľkých summitov, napríklad Európskej únie a NATO, sú novinári zvyknutí na voľné telefónne linky.
Niektorým chýbajú v blízkosti pracovných stolov televízne monitory, kde by mohli vo štvrtok sledovať a prípadne nahrávať tlačové konferencie. Zatiaľ je televízne vysielanie možné sledovať len na dvoch veľkých plátnach, ktoré visia pod stropom.
K dispozícii je síce bezdrôtové pripojenie na internet i rýchle spojenie LAN, chýba však možnosť síce zastaraného, ale stále často využívaného telefonického pripojenia cez modem. To sa ukázalo ako veľký problém pre novinárov čínskej agentúry Sinchua.
"Bohužiaľ, zatiaľ sa musím pripájať cez vlastný mobilný telefón, čo ma vyjde dosť draho," posťažovala sa TASR londýnska spravodajkyňa Sinchuy Ma Ťi-Itan.
Privítala by tiež presnejšie a podrobnejšie informácie o programe summitu, ktoré ešte popoludní neboli k dispozícii. Podľa zdrojov spomedzi organizátorov aj kvôli tomu, že oficiálnu stránku summitu sa pokúšali napadnúť hackeri.
Inak sú však zahraniční reportéri spokojní. Podľa amerického fotoreportéra, ktorý nechcel byť menovaný, je v poriadku internetové spojenie, ľudia sú priateľskí, nie sú problémy s akreditáciou, privítal by ale presnejšie pokyny, ako bude prebiehať štvrtková akcia na Bratislavskom hrade.
Novinári z Ruska si prípravu summitu a podmienky v tlačovom stredisku v Inchebe pochvaľovali. Niektorým ale prekážali detaily, napríklad chýbajúce ruské klávesnice pri počítačoch.
Žiadne technické ani organizačné problémy v Bratislave nezaznamenal ruský fotograf Sergej Gorobuchin, ktorý je spolupracovníkom nemenovanej svetovej tlačovej agentúry. Vysoko hodnotil prípravu summitu aj šéf moskovskej pobočky televíznej stanice al-Džazíra Akram Chúzam. Podľa jeho slov je stretnutie v slovenskej metropole pripravené oveľa lepšie než predchádzajúce summity prezidentov USA a Ruska.
"Som v Bratislave pol dňa, veľmi sa mi tu páči, pretože ľud je tu prívetivý, je nám (novinárom) naklonený a všade nám pomáhajú. Ústretová je aj polícia, sú fajn. Všetko sa mi páči, všetko je skvelé," nešetril chválou Akram Chúzam.
V globále je s prípravou vrcholnej schôdzky spokojný aj Leonid Sviridov, riaditeľ pobočky ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA-Novosti vo Varšave. Počítače v tlačovom stredisku sú podľa jeho slov moderné, internet rýchly, ocenil aj servisy agentúr TASR a SITA a spravodajstvo STV. Upozornil však aj na drobné nedostatky a nie vždy rovnako ústretový prístup personálu.
"Keď som sem prišiel, nebola tu ani jedna ruská klávesnica, s cyrilikou. Požiadal som technikov, aby mi klávesnicu našli, a v priebehu desiatich minút klávesnicu priniesli. Je veľmi príjemné, že ten problém vyriešili veľmi rýchlo. Je to veľmi dobre," povedal pre TASR.
Horšie to však bolo s obyčajnou šnúrkou na krk, ktorú, ako tvrdí, pri akreditácii nedostal.
"Tu hore na akreditácii som požiadal, aby mi dali túto červenú vecičku, túto šnúrku, ktorá sa pripína ku kartičke. Musel som o ňu bojovať, vysvetľovať, že ju potrebujem, pretože sa bojím, že tú kartičku stratím. Ak by som ju stratil - bola by to tragédia! Musel som zvyšovať hlas, kričať, vysvetľovať, že ju potrebujem. Veľmi ma prekvapilo, že takú elementárnu otázku sme riešili päť minút," pozastavil sa Sviridov.