
George Bush s Ivanom Gašparovičom počas počúvania americkej štátnej hymny na bratislavskom letisku. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Desať minút pred 20. hodinou vystúpil spolu s manželkou Laurou z lietadla Air Force One na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika. Ide o historicky prvú návštevu najvyššieho predstaviteľa USA na Slovensku.
V ústrety americkým hosťom vyšiel krojovaný pár s tradičným slovanským privítaním - chlebom a soľou. Georgea Busha s manželkou na letiskovej ploche vyzdobenej slovenskými a americkými štátnymi vlajkami privítal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. Po hymnách oboch krajín vykonali prezidenti prehliadku nastúpenej čestnej jednotky.
Na záver uvítacieho ceremoniálu sa Bush s manželkou pozdravil s predsedom Národnej rady SR Pavlom Hrušovským, predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom, ministrom obrany Jurajom Liškom, ministrom vnútra Vladimírom Palkom a ďalšími.
Slovensko je po Bruseli a Nemecku treťou a poslednou Bushovou zastávkou v rámci európskeho turné, ktoré absolvuje krátko po znovuzvolení za prezidenta USA.
Bratislava sa vo štvrtok popoludní stane aj miestom vrcholnej schôdzky Georgea Busha s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Medzi hlavnú agendu summitu by mal patriť boj proti terorizmu, jadrové ambície Severnej Kórey a Iránu, či podpora demokratického vývoja v Iraku. Témami rokovaní má byť aj prijatie Ruska za člena Svetovej obchodnej organizácie, spolupráca v oblasti energetiky a pri dobývaní vesmíru. Rusko a USA by mali počas summitu podpísať zmluvu o kontrole prenosných protileteckých rakiet typu zem-vzduch.
Ešte pred stretnutím s Putinom bude Bush najskôr rokovať so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom, predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a na Hviezdoslavovom námestí vystúpi s príhovorom pred občanmi. Slovenský premiér chce na stretnutí otvoriť problém pretrvávajúceho vízového režimu USA voči Slovákom. Témou rokovaní budú aj medzinárodné konflikty a podiel Slovenska na ich riešení, ako i demokratické a ekonomické zmeny v SR. Dzurinda vyjadrí záujem Slovenska o príchod ďalších amerických investícií. Otázku zjednodušenia vízovej povinnosti otvorí na rokovaní s Bushom aj slovenský prezident. Hovoriť chce tiež o spolupráci s Ukrajinou, probléme západného Balkánu, či Iraku.
Návštevu Georgea Busha a očakávaný bratislavský summit sprevádzajú v Bratislave a jej okolí prísne bezpečnostné opatrenia. Na bezpečnosť dohliada 5300 policajtov, 400 hasičov, 400 vojakov a ochrankári z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Polícia má v zálohe pripravených aj ťažkoodencov, vodné delá, obrnené transportéry a ďalšiu špeciálnu techniku. Vrtuľník s kamerovým systémom bude počas summitu monitorovať dianie v meste. Vzdušný priestor zabezpečujú stíhacie lietadlá MiG-29 a prostriedky protivzdušnej obrany. Počas summitu bude nad Bratislavou na päť hodín úplne uzatvorený vzdušný priestor. O dvoch najsilnejších mužov sveta sa budú starať aj americkí a ruskí ochrankári. Polícia okrem toho zvýšila kontroly na hraniciach.
V deň summitu Bush-Putin sú v Bratislave ohlásené viaceré protestné zhromaždenia. Greenpeace organizuje informačné podujatie zamerané na problematiku klimatických zmien, Komunistická strana Slovenska chce protestovať proti politike Mikuláša Dzurindu voči USA. Iniciatíva aniPUTINaniBUSH plánuje protest, na ktorom chce vyjadriť svoj názor na politiku oboch prezidentov.