Podľa pôvodného plánu sa mal šéf americkej administratívy zdržať v Prezidentskom paláci 20 minút.
Bush s manželkou Laurou prišli do paláca v centre Bratislavy s početnou delegáciou, vrátane ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej. Pri vchode do svojho sídla privítal zahraničných hostí prezident Gašparovič s manželkou Silviou. Obaja najvyšší predstavitelia potom vyšli do Veľkej sály na prvom poschodí. Tam spolu s prvými dámami krátko zapózovali pred objektívmi kamier a fotoaparátov. Bush sa zapísal do Knihy hostí, v ktorej sú zaznamenané všetky významné návštevy Prezidentského paláca.
Prezidenti sa následne odobrali na bilaterálne rokovanie do Prijímacieho salóna. Prvé dámy - Laura Bushová a Silvia Gašparovičová - mali čas na osobný rozhovor v Zlatom salóne.
Návštevu amerického prezidenta v sídle slovenskej hlavy štátu sprevádzali podobne ako celú návštevu tohto štátnika prísne bezpečnostné opatrenia. Do paláca sa dostalo iba 20 slovenských novinárov a približne rovnaké množstvo zahraničných. Na miesto rokovania museli prísť hodinu pred samotnou schôdzkou. Všetky prístupové cesty k palácu lemovali od rána policajti, Hodžovo námestie bolo úplne uzavreté. Prezidentský palác strážili okrem policajtov aj príslušníci špeciálnych jednotiek a ťažká technika. Nad palácom krúžil vrtuľník, na okolitých budovách boli ostreľovači.
Po rokovaní sa americký prezident vo svojom cadillacu presunul na Úrad vlády, kde sa stretne s premiérom Mikulášom Dzurindom. Novinárom pred odchodom z paláca neposkytol žiadny rozhovor.
Bush sa stal sa jedným z najvýznamnejších hostí barokového paláca z 18. storočia, ktorý slúžil pred 300 rokmi ako letné sídlo grófa Antona Grasalkoviča. Neskôr bol centrom bratislavských pionierov. Okrem Bushovej návštevy sa môže pochváliť aj návštevou kráľovnej Márie Terézie, ktorá sa tu zastavila v roku 1775. Od roku 1996, keď začal palác opäť plniť funkciu sídla hlavy štátu, ho navštívilo niekoľko korunovaných hláv, desiatky prezidentov a ďalších významných politikov, napríklad bývalý generálny tajomník NATO George Robertson, švédsky a španielsky kráľ, monacký princ Albert, či bývalá šéfka americkej diplomacie Madeleine Albrightová.
Bush sa dnes pohyboval vo Veľkej sále, ktorá pôvodne slúžila ako plesová sieň a dodnes má rovnakú podobu ako počas návštevy kráľovnej Márie Terézie. Prijímací salón, v ktorom rokoval s Gašparovičom, pôvodne slúžil ako hudobný salón letného sídla grófa Antona Grassalkoviča. Je vyzdobený portrétmi cisára Karola VI., jeho manželky cisárovnej Alžbety Kristíny, ich dcéry Márie Terézie a jej manžela cisára Františka Lotrinského z 18. storočia. Manželky prezidentov sa stretli v Zlatom salóne, ktorý je zariadený originálnym historickým nábytkom a dekorovaným čínskym porcelánom.