OMBUDSMAN: Na post navrhnutý odborár, sudkyňa, spisovateľ a politik
BRATISLAVA 27. decembra (SITA) - Už začiatkom februára by mohli poslanci rozhodnúť o historicky prvom slovenskom ochrancovi ľudských práv, ombudsmanovi. Ten by mal začať vykonávať svoj úrad najneskôr do konca februára. Na tento post už existuje viacero k
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
andidátov. Ako prvý politický subjekt sa ohlásila so svojou nomináciou DS. Tá navrhuje za kandidáta na túto funkciu predsedníčku Okresného súdu v Banskej Bystrici Janu Dubovcovú. Tú navrhla zároveň aj Národná asociácia sudkýň Slovenska. Odborári už dávnejšie navrhli za kandidáta svojho viceprezidenta Igora Lenského. Podľa KOZ odbory každým dňom napĺňajú ideu ľudských práv a je teda prirodzené, že majú záujem, aby bol historicky prvým ombudsmanom nadstranícky reprezentant odborov. Svojho kandidáta navrhla aj Matica slovenská. Je ním prozaik Ladislav Ťažký ako výrazne nadstranícka osoba, zdôrazňujú matičiari. Svoj záujem o tento post už verejne prezentoval aj poslanec LDU Juraj Švec. Ten je presvedčený, že jeho politická príslušnosti nie je chybou. Pokladá to za prijateľné, nakoľko je v politike relatívne krátko a nemá problém sa jej vzdať. Koaliční partneri by mali svoje návrhy na ombudsmana predložiť na januárovom zasadnutí lídrov koaličných strán.
Slovensko je posledná z krajín Visegrádskej štvorky (V4), ktorá etabluje ombudsmana. S Visegrádskej štvorky ho ako prvé etablovalo 1987 Poľsko. Dnes je verejný ochranca práv vo vyše 50 krajinách sveta.
Náklady na kanceláriu ombudsmana v budúcom roku budú 26 miliónov Sk. Budúci verejný ochranca práv bude sídliť v Bratislave na Štefánikovej ulici a jeho kancelária bude mať asi 16 pracovníkov, z toho polovicu právnikov. Ombudsman bude nezávislý, správy o svojej činnosti bude predkladať Národnej rade. Bude sa môcť naňho obrátiť každý občan alebo firma, ak sa domnievajú, že orgány verejnej správy svojím konaním, rozhodovaním alebo nečinnosťou porušili ich práva alebo princípy demokratického štátu. Verejný ochranca práv bude môcť vstupovať aj do objektov s tajným charakterom, oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami, v súdnom alebo správnom konaní navrhovať dôkazy a nahliadať do spisu. Ak zistí, že išlo o trestný čin, môže dať podnet príslušným orgánom. Bude môcť iniciovať zmenu zákonov a nariadení, v prípade, že podľa neho porušujú práva občanov alebo firiem. Ombudsmana bude voliť parlament na 5 rokov.
Prvý inštitút ombudsmana vytvorilo začiatkom 19. storočia Švédsko, ktoré inšpirované islamským právnym systémom takto nazvalo parlamentný kontrolný orgán.