Bratislava 24. februára (TASR) - Prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin potvrdili dnes na summite v Bratislave nevyhnutnosť čo najužšej spolupráce oboch veľmocí, ocenili svoje priateľské vzťahy, zhodli sa na viacerých otázkach vrátane boja proti terorizmu a šíreniu jadrových zbraní, ale nevyhli sa sporu ohľadne stavu ruskej demokracie.
Bush na tlačovej konferencii po asi trojhodinovej schôdzke na Bratislavskom hrade ocenil "veľmi dôležitý a konštruktívny" dialóg s Putinom.
"Je jasné, že zdieľame dlhodobé spoločné záujmy a strategické ciele," vyhlásil ruský prezident, podľa ktorého majú Moskva a Washington oveľa viac spoločných postojov ako nezhôd.
Obaja lídri sa zhodli, že Irán a severná Kórea nemôžu mať jadrové zbrane, a že budú spoločne hľadať cesty, ako tomu zabrániť. Dohodli sa tiež na posilnení boja proti terorizmu a šíreniu jadrových zbraní.
"Zhodli sme sa, že Irán by nemal vlastniť jadrové zbrane. Oceňujem, že to Vladimir chápe. Zhodli sme sa tiež, že severná Kórea nemôže mať jadrové zbrane," povedal Bush.
Podľa Putina obe veľmoci zdieľajú na túto tému spoločný názor a majú k nej spoločný prístup. "Mali by sme zastaviť šírenie zbraní hromadného ničenia," vyzval ruský prezident.
Rusko a USA sú súčasťou šesťstranných rokovaní o zastavení jadrového programu KĽDR, ktoré Pchongjang nedávno jednostranne prerušil. V prípade Iránu Putin viackrát vyhlásil, že Teherán nevyvíja jadrovú zbraň. Zatiaľ čo Moskva spolupracuje s Iránom na výstavbe najväčšej jadrovej elektrárne, Washington by rád videl tvrdší postoj medzinárodného spoločenstva k tejto krajine.
Počas summitu podpísali obe strany niekoľko dokumentov, vrátane dohody o kontrole prenosných protileteckých rakiet typu zem-vzduch (MANSPAD) a zvýšení ochrany jadrových zbraní a materiálov oboch krajín.
Bush tiež Putinovi prisľúbil podporu pri úsilí Moskvy stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). "USA a Rusko sa rozhodli pracovať spoločne na ukončení bilaterálnych rozhovorov pre vstup Ruska do WTO v roku 2005," uviedli USA a Rusko vo vyhlásení. To však neznamená, že všetky problémy sú vyriešené, Moskva musí urobiť ďalší pokrok pri otváraní svojej ekonomiky, aby splnila podmienky WTO.
Podľa očakávania americký prezident nastolil na summite otázku dodržiavania demokratických princípov zo strany Ruska. Dostalo sa mu ubezpečenia, že ruská cesta k demokracii je nezvratná.
"Demokracia vždy odráža zvyky a kultúru krajiny, ale obsahuje isté veci, ktoré sú spoločné: vládu zákona, ochranu menšín, slobodu tlače, životaschopnú politickú opozíciu...Mal som možnosť vyjadriť svoje obavy o ruskej oddanosti k týmto univerzálnym princípom konštruktívnym a priateľským spôsobom," povedal novinárom Bush.
Putin odpovedal, že cesta Ruska k demokracii, na ktorú sa jeho krajina vydala pred 14 rokmi, je "konečná a nezvratná". "Akýkoľvek zvrat späť k totalitnému režimu je nemožný," vyhlásil Putin. Toto ubezpečenie označil Bush na najdôležitejšie vyhlásenie ich schôdzky, ktorá bola už jedenástou.
Bush po summite s Putinom odcestoval z Bratislavy do Washingtonu. V Európe bol od nedele, pred slovenskou metropolou navštívil Brusel a nemecký Mainz. Ruský prezident ostáva v Bratislave, v piatok absolvuje rokovania s najvyššími predstaviteľmi SR.