Pri analýze plánov, ktoré Armádu SR čakajú v nasledujúcom roku, šéf rezortu obrany v bilančnom rozhovore ďalej vyzdvihol pokračovanie profesionalizácie, modernizačných programov, skvalitňovanie výcviku i plnenie prístupových cieľov v integračnom procese. "Pokiaľ napríklad vlani naši piloti nalietali priemerne 27, v tomto roku to bolo 47 hodín, no na budúci rok by mali byť vo vzduchu aspoň 60 hodín a špičkoví piloti až sto hodín," povedal.
Účasť príslušníkov ASR v Kosove v rámci mierovej misie KFOR by mal už v prvých mesiacoch posilniť spoločný česko-slovenský prápor. Pripravuje sa tiež založenie veliteľstva štábu medzinárodnej česko-slovensko-poľskej brigády, ktorý má mať sídlo v Topoľčanoch. Stank v tejto súvislosti poznamenal, že v prípade urovnania konfliktu v Afganistane a monitorovaní situácie vojskami OSN by mohla ASR v tejto oblasti pomôcť, napríklad protichemickou či ženijnou jednotkou, ktoré získali bohaté skúsenosti práve na Balkáne. Na to však musí mať v prvom rade pozvanie BR OSN a následne vyslanie vojakov ASR musí schváliť aj slovenský parlament.
V legislatívnej oblasti vyvrcholia práce rezortu už v januári predložením štyroch dôležitých návrhov zákonov do parlamentu. Ide o ústavný zákon o bezpečnosti, zákon o obrane, zákon o brannej povinnosti a zákon o ozbrojených silách SR, ktoré by podľa Stanka mali nadobudnúť platnosť už od 1. apríla. Zatraktívniť vojenské povolanie ako profesiu by mala novela zákona o finančných náležitostiach príslušníkov ASR.
*st pa